Ważne
  Żory: Azjaci dali pracę 250 osobom

  Żory: Azjaci dali pracę 250 osobom

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  250 osób dostało pracę w fabryce koreańskiego koncernu KFT, która przez ostatnie pół roku była budowana na terenie byłych zakładów chemicznych Krywałd-Erg w żorskiej dzielnicy Zachód.
  - W hali o powierzchni 9 tysięcy metrów kwadratowych produkowane są plastikowe części do samochodów takich marek jak Hyundai i Kia. Pracę znalazło 250 osób, z czego dwie trzecie to kobiety, w tym około 150 mieszkanek Żor. Produkcja ruszyła tu pełną parą - mówi Mirosław Cendrowski, przedstawiciel koreańskiej firmy i szef żorskiej hali.

  Wśród zatrudnionych jest między innymi 34-letnia Anna Szypuła z Żor, matka samotnie wychowująca trójkę dzieci.

  - 14 sierpnia dostałam umowę na rok, zaraz po odbyciu trzymiesięcznego stażu w fabryce w Zabrzu. To spełnienie marzeń, bo nigdzie nie mogłam znaleźć zatrudnienia dłużej niż przez kilka miesięcy.
  Teraz na miesiąc mam obiecane 1,5 tysiąca złotych brutto. Może to nie są duże pieniądze, ale zawsze jest w domu co do garnka włożyć - mówi Anna Szypuła, która obecnie pracuje przy montażu wtryskarek. - Praca bardzo mi się podoba i nie jest trudna. Trzeba tylko wykazać się zdolnościami manualnymi. Składam słupki, czyli plastikowe elementy konstrukcyjne w samochodzie. Specjalna maszyna wypuszcza kilka takich części, a ja mam je za zadanie złożyć w jedną całość. Potem dołączam do nich różne detale, jak: głośniki, klipy, śrubki, zameczki. Praca jest na trzech zmianach - dodaje kobieta.

  To nie koniec dobrych wiadomości. Kolejne 250 osób, przede wszystkim kobiet, dostanie pracę w drugiej koreańskiej hali produkcyjnej, która powstanie następnego lata.

  - Obiekt będzie podobnej wielkości, rozmowy sfinalizujemy z końcem września - mówi Ryszard Brzeski, prokurent z angielskiej firmy Haussmann Developments, inwestor przedsięwzięcia.

  Kto ma teraz szansę na robotę  Kolejne 250 osób dostanie pracę w drugiej koreańskiej hali produkcyjnej, która powstanie za rok w sąsiedztwie obecnej.

  Już wiadomo, że szansę na zatrudnienie w niej będą miały kobiety między 18. a 34. rokiem życia, z wykształceniem zasadniczym zawodowym i z niskimi kwalifikacjami. - To grupa osób, której obecnie najtrudniej znaleźć pracę. Dlatego mamy nadzieję, że przyszły pracodawca zapewni tym paniom odbycie stażu zawodowego i podjęcie pracy na hali. Dziś mamy w Żorach 1204 bezrobotne kobiety. Z liczby 1876 wszystkich bezrobotnych, panie stanowią więc 64 procent - mówi Adelajda Piekarczyk z żorskiego Powiatowego Urzędu Pracy. Ta statystyka się jeszcze poprawi, gdy do załogi otwartej już fabryki dołączy 20 ostatnich kobiet, które do końca października ukończą kurs przyuczenia do zawodu. - Będziemy nakłaniać Koreańczyków, by dalej zatrudniali kobiety i organizowali w urzędzie giełdy pracy - dodaje. KAKA

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama