Demograficzne tsunami rozbije się o nowy podatek?

  Demograficzne tsunami rozbije się o nowy podatek?

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rząd chce, żebyśmy wszyscy ubezpieczali się na wypadek niedołęstwa. Podatek o 1 procent zmniejszy nasze zarobki, za to na starość ma gwarantować godziwą opiekę.
  Eksperci już dziś nazywają to świadczenie podatkiem od niedołęstwa, ale... polskiej służby zdrowia. Radzą, by rząd zajął się wreszcie polityką prorodzinną, która rozwiązałaby wielkie problemy z dzietnością.

  - Grozi nam demograficzne tsunami - potwierdza senator PO Mieczysław Augustyn. - Przybywa osób, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. A to dopiero początek fali.

  1 mln Polaków jest dziś niesamodzielnych i wymaga długoterminowej opieki


  Reforma, nad którą pracuje Platforma Obywatelska, zakłada dwa etapy. Pierwszy rozpocznie się w 2012 roku. O stopniu niesamodzielności będzie decydować komisja, która określi też wysokość dodatku pielęgnacyjnego. Dziś wynosi 183 zł i jest wypłacany wszystkim, którzy ukończyli 75 lat. Po zmianach zasiłek ma trafiać tylko do tych, którzy wymagają opieki i będzie wypłacany w czekach na usługi opiekuńcze. Podatek zostanie wprowadzony w 2020 r. Pochłonie średnio ok. 40 zł naszych miesięcznych dochodów. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie zarządzać pulą 6-8 mld zł rocznie.

  - Płacić będziemy więcej, ale opiekę i tak będziemy zapewniać sami. Bo zanim pieniądze trafią do ludzi, po drodze pożre je biurokracja - przewiduje ekonomista Andrzej Sadowski, założyciel Centrum im. Adama Smitha.

  10 mld złotych kosztuje rocznie finansowanie opieki dla osób starszych


  Dr Jarosław Derejczyk, geriatra, jest przekonany, że wprowadzenie tego świadczenia jest nieuniknione. Bo gdy za 10 lat na 100 pracujących przypadać będzie 43 emerytów, zwiększonych świadczeń budżet nie udźwignie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Taa

   Polak mały (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   cytat:Polacy widzą, że niemal wszystkie ostatnie działania rządu dotyczące polityki społecznej są doraźne i prowizoryczne, ale nie wyciągają z tego lekcji dla siebie.
   Nie myślą o swojej starości...rozwiń całość

   cytat:Polacy widzą, że niemal wszystkie ostatnie działania rządu dotyczące polityki społecznej są doraźne i prowizoryczne, ale nie wyciągają z tego lekcji dla siebie.
   Nie myślą o swojej starości i o jej niedogodnościach. Wielu przyszłych emerytów tkwi mentalnością w czasach PRL - nam państwo pomoże i jakoś to będzie.

   I dlatego maja płacic kolejny podatek .Panie Czapiński Polaków oszukuje juz kolejny rząd w tym nowym pięknym dwudziestoleciu.A to co wypracowali za komuny przepadło.Pieknie.Moze równiez Pan był piewcą dobrobytu jakie nam da OFE.Trzeba być durniem i na dodatek profesorem zeby takie zdania jak powyzej wogóle wypowiadać.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama