Ważne
  Katowice: 28-letni górnik zginął w kopalni Wieczorek

  Katowice: 28-letni górnik zginął w kopalni Wieczorek

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  28-letni górnik zginął w czwartek w katowickiej kopalni Wieczorek. Został najechany przez platformę transportową kolejki. To szesnasta w tym roku śmiertelna ofiara wypadków w polskim górnictwie, jedenasta w kopalniach węgla kamiennego.
  Według informacji z Katowickiego Holdingu Węglowego, do którego należy kopalnia Wieczorek, do wypadku doszło około godz. 11. 28-letni pracownik oddziału wydobywczego, zatrudniony do transportu urobku ze ściany 550 metrów pod ziemią, został najechany przez platformę transportową kolejki spągowo-linowej. Wezwany na miejsce wypadku lekarz stwierdził zgon.

  Okoliczności i przyczyny wypadku ustalają służby kopalniane i Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach.


  Jak wynika z danych nadzoru górniczego, co drugi poważny wypadek w polskim górnictwie wiąże się z podziemnym transportem ludzi, materiałów lub urobku. Do jednego z najpoważniejszych tegorocznych wypadków w kopalniach doszło właśnie przy transporcie. 16 sierpnia w kopalni Jas-Mos w Jastrzębiu Zdroju zginęli dwaj górnicy, przygnieceni transportującą materiały podziemną kolejką spalinową oraz jej ładunkiem. Kolejka wykoleiła się po tym, gdy jej operator stracił nad nią kontrolę.

  Według danych Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, w całym ubiegłym roku w polskim górnictwie zginęło 38 osób, z czego 36 w kopalniach węgla kamiennego; najwięcej - aż 20 - we wrześniowej katastrofie w kopalni Wujek-Śląsk. 50 górników odniosło ciężkie obrażenia, z czego 44 w kopalniach węgla. PAP

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama