Nowe boisko dla niewidomych i niedowidzących z Chorzowa

  Nowe boisko dla niewidomych i niedowidzących z Chorzowa

  Łukasz Respondek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Podczas otwarcia na nowym boisku odbyła się rozgrzewka, a potem pokazowy mecz

  Podczas otwarcia na nowym boisku odbyła się rozgrzewka, a potem pokazowy mecz ©Łukasz Respondek

  Wcześniej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej w Chorzowie były potężne chaszcze i śmietniki. Teraz w tym samym miejscu młodzież może uprawiać sport na nowoczesnym obiekcie. Otwarto bowiem boisko, które w szkole było bardzo potrzebne. Z formy aktywnej rehabilitacji będzie mogło skorzystać teraz 83 uczniów, którzy w tym roku rozpoczęli naukę.
  Podczas otwarcia na nowym boisku odbyła się rozgrzewka, a potem pokazowy mecz

  Podczas otwarcia na nowym boisku odbyła się rozgrzewka, a potem pokazowy mecz ©Łukasz Respondek

  Tomasz Żak, zastępca dyrektora ds. pedagogicznych podkreśla, że obiekt był niezbędny. - Do tej pory nie mieliśmy własnego boiska, a w naszej szkole działa kilka drużyn sportowych, które radzą sobie zupełnie nieźle - wyjaśnia i dodaje, że sprawność fizyczna jest jednym z elementów, które słabowidząca i niewidoma młodzież musi bardzo szlifować. - To forma rehabilitacji. Umiejętność sprawnego poruszania się po boisku przekłada się na sprawne funkcjonowanie poza szkołą.


  W szkole działa drużyna piłkarska i bowlingowa. Jest też zespół taneczny, a młodzież chętnie uprawia również siatkówkę i strzelectwo. Dotychczas wszystkie zajęcia odbywały się na sali gimnastycznej. Teraz na nowym boisku mo-żna grać w piłkę nożną, ręczną, siatkówkę, koszykówkę i tenisa ziemnego. Jego nawierzchnia jest tartanowa. Wokół niego zamontowano piłkochwyty i ławeczki. W czasie zajęć lekcyjnych z obiektu korzysta młodzież, która uczy się w ośrodku. Po ich zakończeniu obiekt jest ogólnodostępny.

  Podczas uroczystego otwarcia odbył się pokazowy mecz, w którym zmierzyły się zespoły złożone z uczniów. - Wynik nie jest ważny. Istotne jest natomiast, że ma-my nowe boisko. Do tej pory w piłkę graliśmy tylko na sali i nawet jak była ładna pogoda to musieliśmy siedzieć w szkole - mówi Michał Kreis, który grał w pokazowym spotkaniu. Realizacja projektu rozpoczęła się w ubiegłym roku i obejmowała również montaż na sali rekreacyjno rehabilitacyjnej ścianki wspinaczkowej.

  Całkowity koszt inwestycji wyniósł 824,421 zł. Projekt był w 85 proc. finansowany z funduszy unijnych. Resztę dołożyło miasto. Bożena Duś, która w szkole uczy w-f i jest instruktorem orientacji przestrzennej tłumaczy, że osoby słabowidzące i niewidome, które uczą się w szkołach masowych, zazwyczaj w ogóle nie ćwiczą.- Dopiero kiedy trafiają do nas stają się bardziej aktywne i zaczynają uprawiać dostępne dla nich dyscypliny. Dzięki temu te osoby stają się bardziej pewne siebie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama