Jastrzębie-Zdrój: Jechał po pijaku, wyleciał z rady

  Jastrzębie-Zdrój: Jechał po pijaku, wyleciał z rady

  Barbara Musiałek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Radny Zbigniew R. wyleciał z Rady Miasta z powodu prawomocnego wyroku za jazdę po pijanemu. Decyzję o wygaśnięciu mandatu podjęli jego koledzy na ostatniej sesji Rady Miasta.
  Przypomnijmy - w lipcu ubiegłego roku radny kierował nissanem, mając w wydychanym powietrzu 1,2 promila alkoholu.

  Radni chcieli odwołać R. w maju, już po prawomocnym wyroku, ale nie mogli tego zrobić, bo ten nie stawiał się na obrady z powodu choroby. A według prawa, najpierw powinni dać mu możliwość złożenia wyjaśnień. R. nie pojawił się również na ostatniej, czwartkowej sesji, ale mimo to jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie pozbawienia go stołka.


  - Chcieliśmy zakończyć sprawę, którą radny przeciągał w nieskończoność przynosząc kolejne zwolnienia. Jeśli nie mógł przyjść na sesję, mógł złożyć wyjaśnienia na piśmie. Do tej pory tego nie zrobił - mówi Grzegorz Matusiak, przewodniczący jastrzębskiej Rady Miejskiej.

  Zbigniew R. twierdzi tymczasem, że radni... złamali prawo podejmując uchwałę bez jego wyjaśnień. - Moja wina jest bezsporna - bije się w piersi radny. - Ale ja zamierzałem złożyć wyjaśnienia, nie wiedziałem jednak, że można zrobić to na piśmie. Rozważam skierowanie sprawy do nadzoru prawnego - dodaje. Sprawdziliśmy, szanse na powrót do rady ma marne.

  Iwona Andruszkiewicz, zastępca dyrektora nadzoru prawnego wojewody, uważa, że podjęcie uchwały było tylko kwestią formalną. - Radny ma przecież prawomocny wyrok, co jest podstawą do wygaśnięcia mandatu. I wydaje mi się, że jeżeli nie był w stanie krytycznym, mógł złożyć wyjaśnienia, choć i tak nic by one nie zmieniły - mówi pani wicedyrektor.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama