Chorzów: Dożynki w skansenie

  Chorzów: Dożynki w skansenie

  Grzegorz Lisiecki

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W samo południe rozpoczęła się w Górnośląskim Parku Etnograficznym plenerowa impreza "Dożynkowy chleb niesiemy". - W skansenie zobaczyć można między innymi jak wyglądają tradycyjne dożynki i wczesnośredniowieczne obrzędy. Nie zabraknie także dożynkowego korowodu - zapowiada Angelika Nowicka z GPE.
  Imprezę prowadzi Marek Szołtysek, który opowiedział już "O dożynkach na Śląsku słów kilka". Na scenie pojawił się ponadto zespół "Baba z chopym", na 15 zaplanowano mszę w kościele pw. św. Józefa Robotnika, zaś na 16 - występ Zespołu Pieśni i Tańca "Silesianie" Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

  Na zwiedzających czeka sporo atrakcji, między innymi podpłomyki pieczone na blasze przez przedstawicieli bractw rycerskich.
  - Nasze podpłomyki przygotowujemy zgodnie z XIV-wiecznymi przepisami, ale w wersji de lux - śmieje się Olga Łysakowska. - To nie tylko woda z mąką, bo podajemy je z sosami również przygotowanymi według starych przepisów - miodowym i śliwkowym.

  Z kolei w chałupie ze Strzemieszyc studenci Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie - Tomasz Liboska i Michał Jędrzejowski, pokazali kilkadziesiąt swoich zdjęć tworzących wystawę "Ślązacy w Teksasie". - Dzięki programowi stypendialnemu dofinansowanemu przez Urząd Marszałkowski pojechaliśmy w zeszłym roku do Stanów Zjednoczonych, odwiedziliśmy San Antonio i okolice - opowiada Tomasz Luboska. - Byliśmy między innymi w Pannie Marii, Kościuszko, Częstochowie czy Yorktown. Odwiedzilliśmy Ślązaków, którzy od kilku pokoleń budują tam sobie własny świat. Zrobiliśmy tysiące fotografii, a to tylko niektóre z nich. Zresztą nie wszystkie przedstawiają Ślązaków - wyjaśnia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama