Milówka: Prąd znów płynie do domów odciętych przez osuwisko

  Milówka: Prąd znów płynie do domów odciętych przez osuwisko

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Do kilkunastu gospodarstw odciętych od świata przez osuwisko na górze Prusów w Milówce w Beskidach ponownie dopływa prąd. Władze gminy poinformowały, że oczyszczona została trasa wzdłuż linii średniego napięcia i energetycy zdołali wznowić dostawy.
  Gospodarstwa zaopatrywane były w energię elektryczną z agregatu prądotwórczego, który został tam tymczasowo zainstalowany tuż po tym, jak 3 września osunęła się ziemia, niszcząc trzy domy oraz linię średniego napięcia.

  Samorządowcy wspólnie z geologami i drogowcami ustalili, że dopóki nie poznają wyników badań geologicznych i geodezyjnych niebezpiecznego terenu, nie przystąpią do udrażniania zasypanego przez osuwisko fragmentu drogi wiodącej do odciętego przysiółka.


  W rejonie osuwiska szykowane są alternatywne rozwiązania dojazdu do odciętej okolicy. Rozważana jest budowa tymczasowej drogi po drugiej stronie potoku, który płynie u stóp osuwiska. Obecnie przebiega tamtędy prowizoryczna ścieżka dla pieszych, która umożliwia dotarcie do sklepu i szkoły.

  Władze gminy poinformowały, że osuwisko na górze Prusów nadal jest aktywne. Nie występuje jednak bezpośrednie zagrożenie dla pozostałych paru budynków w bezpośrednim sąsiedztwie osuwiska.

  Zagrożony teren jest oznakowany i strzeżony przez policję i straż graniczną. Obowiązuje tam całkowity zakaz wstępu. Z powodu osuwiska zamknięto˙szlak˙turystyczny˙z Milówki na Halę Boraczą. PAP

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama