Wieprz: Rolnicy narzekali na dożynkach. Marne zbiory, bo...

  Wieprz: Rolnicy narzekali na dożynkach. Marne zbiory, bo ciągle lało

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bożena i Jacek Tyrlikowie z Ciśca z synami

  Bożena i Jacek Tyrlikowie z Ciśca z synami ©arc

  Ten rok nie należał do udanych - narzekali beskidzcy rolnicy podczas niedzielnych dożynek diecezjalno-powiatowo- gminnych w Wieprzu.
  Bożena i Jacek Tyrlikowie z Ciśca z synami

  Bożena i Jacek Tyrlikowie z Ciśca z synami ©arc

  - Na 1,2 hektara uprawiamy ziemniaki i zboże - opowiadał Jacek Tyrlik z Ciśca. Jego żona Bożena podkreślała, że przez ciągłe opady do tej pory nie wykopali ziemniaków. - Ziemia jest tak nasączona wodą, że nie da się wjechać na pole traktorem i wykopać ich maszyną. Trzeba zbierać rękami - mówiła pani Bożena.

  Rolnicy narzekali, że ulewy znacznie zniszczyły uprawy zbożowe. Maria i Tadeusz Nogowie z Juszczyny mają 5 hektarów ziemi. Uprawiają ziemniaki, buraki, pszenicę, owies, jęczmień i warzywa.

  - Nie ma co zbytnio biadolić, ale chwalić także nie ma czego, bo rzeczywiście poprzedni rok i wcześniejsze lata były bardziej urodzajne - przyznała Maria Noga. Dodała, że choć hodują jeszcze świnie, krowy i kury, to mieszkańcy wsi coraz częściej rezygnują z prowadzenia małych gospodarstw, bo jest to nieopłacalne.

  Na dożynki do Wieprza przyjechał wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk. - Majowa i czerwcowa powódź spowodowały nie tylko duże straty w infrastrukturze gmin, ale również w płodach rolnych - mówił wojewoda. Podkreślał, że rolnicy mogą liczyć na pomoc państwa.

  Podczas święta plonów zorganizowano konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W kategorii wieńce płaskie wygrały aż cztery koła gospodyń wiejskich: z Przyłękowa, Korbielowa, Łękawicy i Siennej. A w kategorii wieńce kopki pierwsza nagroda powędrowała do KGW w Brzuśniku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama