Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojskowa klasa w Czeladzi pomoże się dostać do armii

Magdalena Nowacka, Patryk Drabek
Czeladzcy licealiści już teraz ćwiczą wojskową musztrę
Czeladzcy licealiści już teraz ćwiczą wojskową musztrę Lucyna Nenow
16 licealistów rozpoczęło naukę w klasie wojskowej w ZS nr 1 w Czeladzi. To pierwsza taka klasa w powiecie będzińskim.

- Na terenie powiatu są już klasy policyjne i strażackie, dlatego postanowiliśmy otworzyć właśnie wojskową - mówi Aneta Zawada, dyrektorka ZS nr 1.

Uczniowie będą mieli zwiększoną ilość godzin języków obcych, wf i przysposobienia obronnego, zajęcia z topografii i zarządzania kryzysowego. Poznają także tajniki ceremoniału wojskowego. - Nawiązaliśmy współpracę z I Brygadą Rakietowej Obrony Powietrznej w Bytomiu. Młodzież będzie tam jeździła na niektóre zajęcia - dodaje dyrektorka. Szkoła zaangażuje także osobę, która nauczy młodzież tajników sztuki walki.

Uczniowie są zachwyceni. - Od najmłodszych lat interesuję się wojskowością i chciałbym w przyszłości zostać zawodowym żołnierzem - zapewnia Grzegorz Bogacki z Siemianowic Śląskich.

Kandydaci na policjantów i wojskowych uczą się już w ZS w Łazach. Pierwsi uczęszczają do trzeciej klasy, natomiast drudzy ukończą szkołę rok później. Co ważne, opiekunem klasy wojskowej jest VI Batalion Dowodzenia w Krakowie i najlepsi absolwenci mogą tam liczyć na pracę. Dyrektor Michał Brzozowski uważa, że w klasach mundurowych nie ma już przypadkowych uczniów. - Te osoby, które trafiłyby do nas przez przypadek, szybko by się wykruszyły - dodaje dyrektor.

Przyszli mundurowi szkolą się też w ZS w Pilicy. - Pamiętam, jak rodzice dzwonili do nas, że dzieci są zaskoczone tym, że na poligonie jest taka dyscyplina. Byli zdziwieni, że za odpięty guzik czy włączony telefon muszą robić pompki. Baliśmy się, że gdy dzieci wrócą, to zrezygnują. Na szczęście do tego nie doszło. Mało tego, uczniowie pytali już, kiedy będzie następny wyjazd - wspomina Anna Woźniczko, dyrektorka ZS w Pilicy.

Współpr. PAS

Czemu wojsko?

+ Uczelnia wojskowa daje stuprocentową gwarancję pracy w armii.
+ Wojskowy nie musi się martwić, że po zatrudnieniu go nie znajdzie np. mieszkania, bo o to troszczy się armia.
+ Wojsko daje możliwość rozwoju zawodowego, awansów, szkoleń.

- Wojsko wymaga całkowitej dyspozycyjności i podporządkowania rozkazom.
- Zawodowa służba wojskowa oznacza też np. obowiązek uczestniczenia w zagranicznych misjach. AD

Angielski i kondycja pożądane

Mówi ppłk Mirosław Jodko, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Będzinie

Polska armia została armią zawodową. Służbę zasadniczą zawieszono, wojsko stało się więc konkurencyjnym pracodawcą, który szuka ludzi młodych, wykształconych i zmotywowanych do służby. Takimi są np. absolwenci uczelni wojskowych.

O tym, jak wielkie jest zainteresowanie służbą wojskową, świadczą statystyki. W tym roku o jedno miejsce na uczelni wojskowej ubiegało się ok. 30-40 osób. Chcemy, by w wojsku służyli najlepsi, stąd zabiegamy o nich już na poziomie szkół ponadgimnazjalnych. Klasy o profilu wojskowym, oprócz wykształcenia ogólnego mają rozszerzone lekcje WF-u oraz j. angielskiego. Te przedmioty są istotne w rekrutacji do wyższych szkół oficerskich. Licealiści mają szansę przekonać się wcześniej, czy służba wojskowa spełni ich oczekiwania. Wiedzą, czego się spodziewać. Muszą też mieć świadomość, że ukończenie profilowanych klas w dzisiejszym stanie prawnym nie daje im dodatkowych punktów podczas egzaminów, choć mogą się do nich lepiej przygotować podczas nauki w takiej klasie. AD

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!