Mieszkańcy Rybnika chcą podróżować Flirtami

  Mieszkańcy Rybnika chcą podróżować Flirtami

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pasażerowie z Rybnika marzą o tym, by podróżować koleją w komfortowych warunkach

  Pasażerowie z Rybnika marzą o tym, by podróżować koleją w komfortowych warunkach ©arc

  Na trasie kolejowej z Rybnika do Katowic nie pojawią się nowoczesne pociągi typu Flirt - decyzję w tej sprawie podjął niedawno marszałek województwa śląskiego, Bogusław Śmigielski. W piśmie przesłanym do władz Rybnika wyjaśnił, że nie pozwala na to fatalny stan infrastruktury kolejowej.
  Pasażerowie z Rybnika marzą o tym, by podróżować koleją w komfortowych warunkach

  Pasażerowie z Rybnika marzą o tym, by podróżować koleją w komfortowych warunkach ©arc

  Tymczasem sprawdziliśmy. Okazuje się, że od 2007 roku tory zostały wymienione niemal na całej długości, a kosztowało to ponad 73 miliony złotych - co potwierdził w rozmowie z nami Zbigniew Czyż, zastępca dyrektora ds. eksploatacji Zakładu Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach. - Nie ma żadnych technicznych przeszkód, by Flirty jeździły na tej trasie. Pociągi mogą tam osiągać prędkość 80 kilometrów na godzinę, a na ostatnim odcinku z Leszczyn do Rybnika nawet 100 kilometrów.
  Są natomiast cztery miejsca, w których składy muszą zwalniać do 20 km na godzinę, przy niestrzeżonych przejazdach - mówi nam Czyż. Od 2007 roku na remonty torów z Katowic do Rybnika wydano 73 mln zł

  Czy nawet mimo tych utrudnień czas przejazdu, który obecnie wynosi 1 godz. 7 minut, w wypadku Flirta by się skrócił? - Jak pan pojedzie do Katowic tą samą drogą bmw i cinquecento, to bmw będzie pierwsze - mówi obrazowo Zbigniew Czyż.

  Tymczasem przedstawiciele województwa, mimo tych faktów, nadal stoją na stanowisku, że decyzja marszałka jest słuszna. Tym razem jednak czepiają się nie stanu torów, a limitów prędkości.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama