Ważne
  W Rzeniszowie mają już dość tirów pod swoimi oknami

  W Rzeniszowie mają już dość tirów pod swoimi oknami

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tiry są również zmorą miast

  Tiry są również zmorą miast ©Mikołaj Suchan

  W powiecie myszkowskim powstają nowe, dające ludziom pracę firmy, z których podatki wpływają do lokalnych budżetów. Część z nich korzysta z ciężkiego transportu. Kilkudziesięciotonowe ciężarówki wyjeżdżają z firm bezpośrednio na gminne drogi, całkowicie nie przystosowane do tak wielkiego tonażu. Tak dzieje się ostatnio w Rzeniszowie.
  Tiry są również zmorą miast

  Tiry są również zmorą miast ©Mikołaj Suchan

  - Kiedy jedzie ciężarówka, w moim domu podskakują szklanki - mówi Olga Gil, mieszkanka ul. Zielonej w Rzeniszowie (gmina Koziegłowy). Wielkie wozy ciężarowe jadące pod jej oknami obsługują otwartą tego lata fabrykę wody Nestle. Dojazd do niej prowadzi wąską uliczką Zieloną. Także inne drogi Rzeniszowa są przez tiry powoli, systematycznie rozjeżdżane, dlatego mieszkancy zażądali od władz gminy rozwiązania problemu.
  Burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka proponuje modernizację ulicy. Chce ją poszerzyć, wyprofilować tak, aby ciężkie auta mogły bez problemow ulicą przejeżdżać. Mieszkańcom bardziej odpowiadałoby znacznie bardziej kosztowne i czasochłonne rozwiązanie, czyli budowa nowej drogi przez pola do trasy DK 1.

  Firma Nestle nie umywa rąk. - Nasza firma zadeklarowała współfinansowanie budowy. Oczywiście wkład finansowy musimy dostosować do możliwości - mówi Piotr Zając, kierownik zakładu Nestle w Rzeniszowie.

  W gminie Koziegłowy zarejestrowanych jest około 400 samochodów ciężarowych. W większości parkują na prywatnych posesjach we wsiach.

  Firmy można otwierać wszędzie, gdzie pozwala na to plan zagospodarowania przestrzennego, który nie ma jednak nic wspólnego z odpowiednią infrastrukturą drogową. To gminy muszą potem pokrywać koszty remontu zniszczonych dróg, a ciężarówek jest coraz więcej.

  Tam nie powinny jeździć, ale jeżdżą  W Myszkowie przy gminnej drodze zlokalizowana jest firma Sokpol, do której ulicami Waryńskiego i Kościuszki dociera dziennie i wyjeżdża kilkadziesiąt tirów. Kościuszki ma dopuszczalną nośność do 10 ton. Sokpol jest największym pracodawcą w Myszkowie.

  W Libidzy w powiecie kłobuckim gigantyczne centrum logistyczne PoloMarketu korzysta nie tylko z bezpośredniego wjazdu na drogę wojewódzką. Tiry dojeżdżają także przez zamieszkaną gminną ulicę podmiejską.

  W Koziegłowach przy ul. Wojsławickiej znajduje się skład opałowy. Ogromne ciężarówki dowożą do niego wąską drogą gminną miał i węgiel. Mieszkańcy sąsiednich domów od lat domagają się zamknięcia wjazdu od strony tej ulicy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama