Obrazy Ociepki z Nakła Śląskiego idą do magazynu

  Obrazy Ociepki z Nakła Śląskiego idą do magazynu

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stanisław Gerard Trefoń znów stracił stałe miejsce wystawiennicze dla swojej kolekcji śląskiej sztuki nieprofesjonalnej, w której znajdują się m.in. dzieła Teofila Ociepki, Pawła Wróbla, czy Erwina Sówki.
  Stanisław G. Trefoń zebrał wielką kolekcję śląskiego malarstwa

  Stanisław G. Trefoń zebrał wielką kolekcję śląskiego malarstwa ©Arkadiusz Gola

  Wszystko z powodu rozpoczynającego się jutro remontu nakielskiego pałacu rodu Henckel von Donnersmarck. Prace mają się zakończyć za dwa lata, a większa część kolekcji Trefonia trafiła do... magazynu.

  Nakielski pałac doczeka się wreszcie remontu za ponad 6 mln zł. Większość pieniędzy na ten cel pochodzi z unijnych funduszy. Zabytek wymaga już renowacji. W ostatnim czasie nie można było tutaj wchodzić na piętra pałacu ze względu na uszkodzenia stropów. Zgodnie z planami tarnogórskiego starostwa, aktualnego właściciela zabytku, ma tutaj powstać Centrum Kultury Śląskiej z nowymi salami ekspozycyjnymi i warsztatowymi.

  Starostwo, po apelu " Dziennika Zachodniego" o pomoc w znalezieniu godnego miejsca dla śląskiej sztuki nieprofesjonalnej ze zbiorów rudzkiego kolekcjonera Stanisława Gerarda Trefonia, postanowiło w 2006 roku zorganizować w pałacu stałą galerię.
  Na jej potrzeby zagospodarowano kilka pomieszczeń na parterze budynku. Przez ten czas Stanisław Gerard Trefoń wraz ze swoimi przyjaciółmi zorganizował tutaj kilkadziesiąt wernisaży wystaw. W swojej kolekcji ma bowiem ponad 2.500 prac śląskich artystów.

  Teraz jednak Stanisław Gerard Trefoń znów nie ma stałego miejsca, gdzie mógłby prezentować obrazy, rysunki i rzeźby ze swojej kolekcji. - Galeria pana Trefonia wróci do pałacu po remoncie - zapewnia Katarzyna Majsterek, rzecznik tarnogórskiego starostwa.

  Kolekcjoner martwi się, czy starostwo przygotuje tymczasowe sale ekspozycyjne. - Prace trafiły do magazynu byłych Zakładów Chemicznych. Obiecano nam, że tymczasowa galeria powstanie w szkole kolejowej w Tarnowskich Górach, ale nadal jej nie ma, a przecież o remoncie wiedziano od dawna - mówi Stanisław Trefoń.

  W starostwie zapewniają, że tymczasowa galeria powstanie w szkole kolejowej w grudniu lub najdalej w styczniu.

  - Nie mamy na razie funduszy na wyremontowanie sal - przyznaje Katarzyna Majsterek.

  Rudzki kolekcjoner radzi sobie na razie organizując wystawy czasowe w różnych miejscach regionu.
  Najbliższa odbędzie się 17 września w skansenie Luiza w Zabrzu o godz. 17.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama