Ważne
  Tańce swojskie i egzotyczne

  Tańce swojskie i egzotyczne

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przed nami kolejne atrakcje 45. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Na estradzie w Wiśle zadebiutuje grupa Guarionex z Morovis. Folklor Portoryko jest na beskidzkiej imprezie obecny po raz pierwszy.
  Zespół pokaże program "Tropicalisimo", na który składa się wiązanka narodowych tańców. Będą także guaracha, mambo, guajira, salsa oraz carnaval. Tancerze wystąpią w wielobarwnych strojach, których urozmaicona kolorystyka jest odzwierciedleniem mozaiki kulturowej Portoryko.

  Wcześniej w Wiśle również będzie egzotycznie. Poza grupami polskimi i bułgarską, na scenie pojawią się tancerze z Indii.
  Pokażą kilkanaście obrazków tanecznych. Wśród nich taniec rytualny, wykonywany przez zamężne kobiety modlące się o dziecko, z wykorzystaniem glinianego naczynia, do którego wkłada się zapaloną lampę. Zobaczymy też taniec, pasterski, inspirowany walką owiec, taniec stanu Maharashtra, w którym tancerki w długich sari i bransoletkach na kostkach wykonują pełen gracji układ.

  W Szczyrku wystąpią zespoły polskie, włoski oraz z Bośni i Hercegowiny. Ten ostatni - Veselin Masleša z Banja Luki - pokaże stary bośniacki taniec z Glamoc, wykonywany jedynie w rytm kroków, śpiewu i brzęku biżuterii, tańce wschodniej Hercegowiny oraz pełne wigoru i siły młodości pasterskie tańce ze Zmijanje. Zobaczymy również piękne stroje z rejonu północno-zachodniej Bośni, zdobione pięknymi haftami.

  W Żywcu ostatni dzień konkursowego Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Na zakończenie, poza konkursem, wystąpi meksykańska grupa Orizaba - Irbao. Jej program jest syntezą tanecznych tradycji Meksyku, a półtorametrowe barwne pióra na głowie tancerzy robią niezwykłe wrażenie.

  Przy każdej z estrad trwają kiermasze sztuki ludowej, wystawy, w godzinach przedpołudniowych koncertują kapele. Koncerty odbywają się także w Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. W Bielsku w Galerii Sfera zobaczyć dziś można będzie grupę Rancho de Gauderios z Farroupilhy.

  Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa do 10 sierpnia i odbywa się pod patronatem "Polski Dziennika Zachodniego". Program imprezy znajdziesz tu: www.rok.bielsko.pl/tkb.html

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama