Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Milówka, Żywiec: Wicewojewoda wizytował osuwiska

Redakcja
I wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa wizytował dziś osuwiska w Milówce - Prusowie oraz w Kozach. W Żywcu spotkał się z samorządowcami z powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego, by m.in. przedstawić wytyczne MSWiA w sprawie odbudowy infrastruktury publicznej i budynków prywatnych na terenach dotkniętych osuwaniem się ziemi.

Wicewojewodzie Stanisławowi Dąbrowie towarzyszył Andrzej Szczeponek, pełnomocnik wojewody śląskiego ds. usuwania skutków powodzi i budowy zbiornika Racibórz. W spotkaniu wzięła też udział posłanka Bożena Kotkowska.

Na terenie województwa śląskiego w wyniku ulewnych deszczów, które spowodowały tegoroczną powódź, miało miejsce także ponad 30 osuwisk. Osuwiska wystąpiły w dwóch miastach - Cieszynie i Bielsku-Białej oraz w 16 gminach: Kozy, Porąbka, Wilamowice, Goleszów, Brenna, Zebrzydowice, Skoczów, Dębowiec, Hażlach, Czernichów, Jeleśnia, Radziechowy-Wieprz, Świnna, Miedźna i Łazy, a ostatnio także w Milówce. Największe osuwisko uaktywniło się w Międzybrodziu Bialskim, w gminie Czernichów - ma ponad 15 ha, zagraża zbiornikowi retencyjnemu i miejscowościom położonym wokół Jeziora Międzybrodzkiego. Osuwisko zniszczyło 10 budynków mieszkalnych i około stu budynków letniskowych. Ich właściciele i użytkownicy muszą się zastosować do zakazu ich użytkowania, obowiązuje też zakaz wejścia na osuwisko. 3 września w Milówce, w osadzie Prusów, powstało 13 ha osuwisko. Trzy budynki zostały zniszczone, osuwisko zagraża kolejnym trzem, a do dwunastu domostw nie ma drogi, która została zniszczona na odcinku pół kilometra. Zbudowano ścieżkę awaryjną i dwie kładki, by umożliwić mieszkańcom odciętych domów dojście do nich. Cały czas prowadzony jest monitoring tego osuwiska, a cztery domy są nadal zagrożone zniszczeniem.

Odbudowę infrastruktury publicznej gwarantuje projekt Osłowa Przeciwosuwiskowa. Wojewoda śląski powołał wojewódzki zespół ds. Osłony Przeciwosuwiskowej, którego zadaniem jest zaopiniowanie wniosków składanych do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przez jednostki samorządu terytorialnego celem uzyskania środków na: przeprowadzenie monitoringu osuwiska, badań i opracowania dokumentacji inżynieryjno-geologicznej, a na ich podstawie - jeśli to możliwe - przeprowadzenia prac zabezpieczających osuwisko.
Uczestnicy spotkania zapoznali się z zasadami i procedurami dotyczącymi ubiegania się o dofinansowanie zadań polegających na naprawie, odbudowie, budowie, przeniesieniu, stabilizacji i ulepszeniu infrastruktury publicznej zniszczonej bądź zagrożonej przez ruchy osuwiskowe ziemi lub erozje brzegu cieków wodnych.

Zapoznano się też z wytycznymi MSWiA przedstawionymi do konsultacji, dotyczącymi realizacji pomocy dla gmin w odbudowie budynków mieszkalnych. Projekt ministerialny przewiduje pomoc na odbudowę jednego budynku w wysokości do 300 tys. złotych, którą objęci mogą być właściciele prowadzący w budynkach przed wystąpieniem osuwiska gospodarstwa domowe. Gminy powinny zrobić imienne wykazy osób uprawnionych do takiej pomocy. Odbudowa nie powinna zająć więcej niż dwa lata. Uczestnicy spotkania zgłaszali uwagi do tego projektu, które wojewoda przekaże MSWiA.

Osoby, nie mogące z powodów prawnych skorzystać z pomocy rządowej w odbudowie domów, które nie stanowiły tzw. centrum bytowego rodziny, na razie mogą jedynie liczyć na pomoc w ramach programu przygotowanego przez samorząd województwa śląskiego - z tego źródła będzie można uzyskać zasiłki celowe do 10 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!