Milówka, Żywiec: Wicewojewoda wizytował osuwiska

  Milówka, Żywiec: Wicewojewoda wizytował osuwiska

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  I wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa wizytował dziś osuwiska w Milówce - Prusowie oraz w Kozach. W Żywcu spotkał się z samorządowcami z powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego, by m.in. przedstawić wytyczne MSWiA w sprawie odbudowy infrastruktury publicznej i budynków prywatnych na terenach dotkniętych osuwaniem się ziemi.
  Wicewojewodzie Stanisławowi Dąbrowie towarzyszył Andrzej Szczeponek, pełnomocnik wojewody śląskiego ds. usuwania skutków powodzi i budowy zbiornika Racibórz. W spotkaniu wzięła też udział posłanka Bożena Kotkowska.

  Na terenie województwa śląskiego w wyniku ulewnych deszczów, które spowodowały tegoroczną powódź, miało miejsce także ponad 30 osuwisk. Osuwiska wystąpiły w dwóch miastach - Cieszynie i Bielsku-Białej oraz w 16 gminach: Kozy, Porąbka, Wilamowice, Goleszów, Brenna, Zebrzydowice, Skoczów, Dębowiec, Hażlach, Czernichów, Jeleśnia, Radziechowy-Wieprz, Świnna, Miedźna i Łazy, a ostatnio także w Milówce.
  Największe osuwisko uaktywniło się w Międzybrodziu Bialskim, w gminie Czernichów - ma ponad 15 ha, zagraża zbiornikowi retencyjnemu i miejscowościom położonym wokół Jeziora Międzybrodzkiego. Osuwisko zniszczyło 10 budynków mieszkalnych i około stu budynków letniskowych. Ich właściciele i użytkownicy muszą się zastosować do zakazu ich użytkowania, obowiązuje też zakaz wejścia na osuwisko. 3 września w Milówce, w osadzie Prusów, powstało 13 ha osuwisko. Trzy budynki zostały zniszczone, osuwisko zagraża kolejnym trzem, a do dwunastu domostw nie ma drogi, która została zniszczona na odcinku pół kilometra. Zbudowano ścieżkę awaryjną i dwie kładki, by umożliwić mieszkańcom odciętych domów dojście do nich. Cały czas prowadzony jest monitoring tego osuwiska, a cztery domy są nadal zagrożone zniszczeniem.

  Odbudowę infrastruktury publicznej gwarantuje projekt Osłowa Przeciwosuwiskowa. Wojewoda śląski powołał wojewódzki zespół ds. Osłony Przeciwosuwiskowej, którego zadaniem jest zaopiniowanie wniosków składanych do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przez jednostki samorządu terytorialnego celem uzyskania środków na: przeprowadzenie monitoringu osuwiska, badań i opracowania dokumentacji inżynieryjno-geologicznej, a na ich podstawie - jeśli to możliwe - przeprowadzenia prac zabezpieczających osuwisko.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama