Medale dla złotych par z Katowic jadą z poślizgiem

  Medale dla złotych par z Katowic jadą z poślizgiem

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Obchodzisz 50-lecie małżeństwa i spodziewasz się medalu od Prezydenta RP? Musisz uzbroić się w cierpliwość, a im dalej mieszkasz od Katowic, tym więcej tej cierpliwości będziesz potrzebował.
  Złote gody obchodziło w tym roku w regionie ok. 10 tys. par

  Złote gody obchodziło w tym roku w regionie ok. 10 tys. par ©bartek kosiński

  Bo o ile w Katowicach, Gliwicach czy w okolicach Rybnika na medal czeka się od czterech do sześciu miesięcy, to już w Bielsku-Białej czy Częstochowie osiem.

  - Zdarza się, że któreś z małżonków umiera przed uroczystością wręczenia medali - przyznaje Wojciech Gosiewski, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach.

  Dlaczego trwa to tak długo? Mechanizm wydaje się prosty: urzędy stanu cywilnego przyjmują od obchodzących złote gody seniorów wnioski o przyznanie odznaczeń i z chwilą, gdy ów jubileusz następuje, przesyłają pisma do Urzędu Wojewódzkiego, a ten (już z parafą wojewody) kieruje je do Kancelarii Prezydenta. Tą samą drogą gotowe odznaczenia trafiają do adresatów.


  - Ich wręczenie było naprawdę bardzo miłą chwilą. Umieściliśmy medal za szybą w meblościance, by wszyscy goście, którzy do nas przychodzą, mogli go podziwiać. Bo też jest się czym pochwalić - opowiadają państwo Krystyna i Edward Krupowie z Rudy Śląskiej. Takich par jak oni w tym roku było w naszym regionie już blisko dziesięć tysięcy.

  - Co miesiąc wysyłamy do Warszawy ponad tysiąc wniosków i dwa razy w miesiącu auto przywozi stamtąd odznaczenia - mówi Renata Kostiw-Rydzek z biura prasowego wojewody.

  Jak przyznaje, w ciągu ostatnich miesięcy z powodu śmieci prezydenta Lecha Kaczyńskiego mechanizm nieco się "zaciął" i o ile przed katastrofą prezydenckiego samolotu średni czas oczekiwania na medale wynosił 4-5 miesięcy, to obecnie wydłużył się do 6-8.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama