Ważne
  W Żorach o drogach nie gadają, tylko je budują

  W Żorach o drogach nie gadają, tylko je budują

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W ciągu zaledwie dwóch lat Żory praktycznie wyremontowały wszystkie najważniejsze trasy przelotowe i dziś - czego nie można powiedzieć o sąsiadach - przejazd przez miasto nie stanowi problemu. W korkach za to tkwimy w Rybniku, Wodzisławiu, czy Raciborzu.
  W Żorach o drogach nie gadają, tylko je budują

  ©agnieszka materna

  W czym tkwi zatem fenomen Żor? O to zapytaliśmy prezydenta, Waldemara Sochę. - Trzeba mieć odwagę. Inni o drogach gadają, a my budujemy. Niektórzy mówili, że to nas przerośnie, ale udało nam się zrealizować zamierzone cele. Musieliśmy też zainwestować miliony z własnego budżetu, kolejne dołożyła Unia - tłumaczy Socha.

  Efekt? Za 66 milionów złotych wyremontowano w Żorach Drogę Krajową nr 81, czyli popularną "wiślankę". Z kolei remont przecinających miasto wojewódzkich tras: ul. Pszczyńskiej, Rybnickiej i Wodzisławskiej pochłonął 80 milionów złotych.

  Na finiszu jest budowa obwodnicy północnej, czyli fragmentu drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna. Będzie gotowa do końca października. Inwestycja kosztuje 100 mln złotych (razem z wykupami gruntów), z czego 2/3 dała Unia Europejska.

  Gigantyczne inwestycje drogowe w Żorach skutecznie wyeliminowały korki w mieście, upłynniły jazdę i pozwoliły kierowcom zaoszczędzić sporo kilometrów. A będzie jeszcze lepiej. - Obwodnica północna odciąży ruch samochodów od centrum miasta i dużych osiedli. Skróci się też przejazd o 2,5 kilometra, gdy pojedziemy obwodnicą, a nie ulicą Rybnicką - mówi Adam Chmielnik, kierowca z os. Sikorskiego. -

  Podczas budowy obwodnicy nie było też potrzeby zamykania ulicy Rybnickiej. Dla kierowców zbudowano bajpas, czyli tymczasowy objazd na drodze, pod którym przez ostatnie 1,5 roku trwała budowa autostrady A1 - dodaje Jan Garbowski, kierowca z Żor.

  Kierowcy przyznają, że za Żorami lata świetlne znajduje się sąsiedni Rybnik, który niedawno dopiero rozpoczął budowę pierwszego, 2-kilometrowego odcinka obwodnicy. - Dziś tonie w gigantycznych korkach, a kierowcy muszą korzystać z objazdów - mówi Robert Wierchowski, kierowca z Żor.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama