Zostaw auto, jedź rowerem WYPOŻYCZALNIE ROWERÓW NA ŚLĄSKU

  Zostaw auto, jedź rowerem WYPOŻYCZALNIE ROWERÓW NA ŚLĄSKU

  Katarzyna Nylec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dzień bez samochodu obchodzimy 22 września. To okazja, aby odkryć radość, jaką można czerpać z jazdy na rowerze. Ale co zrobić, jeśli nie mamy roweru? I na to jest sposób. Za kilka dni ekorowery, czyli rowery elektryczne, pojawią się bowiem w Bytomiu, Tarnowskich Górach, Rybniku oraz w Świerklańcu.
  Zostaw auto, jedź rowerem WYPOŻYCZALNIE ROWERÓW NA ŚLĄSKU

  ©justyna przybytek

  Jeden z 10 rowerów w Bytomiu będzie można wypożyczyć na rynku, podobnie w Tarnowskich Górach (też 10 rowerów), a w Świerklańcu - w parku (7 rowerów). Zapłacimy za to od 1,5 do 2 złotych za godzinę. Rowery będzie wypożyczać koncern energetyczny Vattenfall.

  - Elektryczne rowery to nie tylko ochrona środowiska naturalnego, ale również oszczędność wynikająca z kosztów eksploatacji - zachęca Marek Knapik, specjalista ds. komunikacji Vattenfalla.

  Naładowanie pełnej baterii kosztuje ok. 20-40 groszy. Taka bateria wystarcza na pokonanie 40 kilometrów. A koszt przejechania 100 kilometrów na elektrycznym rowerze wynosi około 80 groszy. Podobny dystans pokonany samochodem osobowym będzie nas kosztował aż 30 złotych.


  Skąd pomysł na ekologiczne bicykle? - W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie tym środkiem transportu wśród osób, które na rowerze jeżdżą rekreacyjnie, a dzięki tzw. "elektrycznemu wspomaganiu" z łatwością pokonują męczące wzniesienia i wybierają się na znacznie dłuższe przejażdżki - ocenia Knapik.

  Agnieszka Lewicka, mieszkanka Piekar Śląskich, nie wyklucza skorzystania z tej oferty. - Taki sprzęt widziałam po raz pierwszy w Zakopanem. Wycieczka na rowerze z silnikiem może być ciekawym przeżyciem - ocenia Agnieszka.

  W najbliższą środę wypożyczalnia ekorowerów zostanie otwarta w parku w Świerklańcu, przy Pałacu Kawalera. Na godzinę 10.00 zaplanowano jazdę próbną. Natomiast w Bytomiu (o godz. 16) i w Tarnowskich Górach (godz. 8) wyruszy rajd ulicami miasta.

  Jak to działa?


  Rower sprawdziła Justyna Przybytek, dziennikarka PDZ

  Rower elektryczny jest ciężki, więc ostre manewry są wykluczone. Raczej nie nadaje się na jazdę po górach - rower wypróbowałam w Szwajcarii i szybko przerzuciłam się na tradycyjny, napędzany siłą zmęczonych, ale pewnych nóg. W mieście elektryczny będzie idealny, szczególnie dla tych, którzy męczą się, pedałując pod niewielką górkę. Jak to działa? Pedałujesz, a kiedy brak ci sił, wciskasz przycisk uruchamiający silnik i możesz kontemplować okolicę.

  Bezpłatne rowery są w Katowicach  Rowery, ale holendry, w Katowicach wypożycza bezpłatnie biuro ESK. Rowerów jest 20. Biuro ESK udostępnia je przy okazji imprez (np. w trakcie Off Festivalu czy festiwalu Tauron Nowa Muzyka), a w każdą sobotę zaprasza na rowerowe wycieczki po mieście - aż do października. Jutro celem wyprawy będzie Elektrownia Łagisza. LOTA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama