Ważne
  Zlot fanów komputerów Commodore 64 w Czeladzi [WIDEO]

  Zlot fanów komputerów Commodore 64 w Czeladzi [WIDEO]

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czeladź wypełnili fani starych komputerów, 8-bitowych Commodore 64. Trzecia edycja Silesia Party 4, do Centrum Rozrywki i Kultury Traffic, przy ul Trznadla 1, przyciągnęła tłumy z całej Europy.
  Fani komputerów Commodore

  Fani komputerów Commodore ©Katarzyna Domagała

  Jeśli ktoś chciałby do nich dołączyć, nie ma problemu. Impreza potrwa bowiem także w sobotę i niedzielę do południa.

  Na czeladzkich ulicach pojawiła się już w piątek zaskakująco duża liczba samochodów marki FSO, a w każdym z nich znajdował się komputer z lat 80. Powód? Każdy fan C64, który przyjedzie autem wyprodukowanym w FSO, np. polonezem czy fiatem, może wejść na zlot za darmo. W innym przypadku mężczyźni zapłacą 50 zł (kobiety i dzieci wchodzą bez opłat).  W zamian można m.in. zobaczyć, jak pasjonaci kultowego dziś sprzętu będą rywalizować ze sobą w sześciu kategoriach, np. tworzeniu demo i muzyki.


  Jak przekonuje 17-letni Adam Działek, najmłodszy uczestnik zjazdu, warto zainteresować się tym zabytkowym sprzętem.

  - To dobra szkoła przed programowaniem współczesnych maszyn - opowiada Adam Działek. - Jednak dla mnie najważniejsze jest tworzenie na nim małych dzieł sztuki, czyli muzyki, grafiki, czy demo, o których konstruktorzy C64 w tamtych czasach nawet nie marzyli - dodaje.

  Jak podkreśla Rafał Szyja, jeden z organizatorów zjazdu, student informatyki i miłośnik CK 64, często nowe możliwości wychodzą na jaw przez przypadek. - Umiejętnie wykorzystany wcześniej nieodkryty błąd w układzie scalonym, pozwala na nowe możliwości. Warto zainteresować się tym poczciwym komputerem - mówi Rafał Szyja.

  Dziś C64 bez problemu można kupić w internecie za ok. 150 zł. Za kolejne 500 zł można go unowocześnić i samemu zacząć tworzyć. Do łask wracają też, kiedyś przyciągające każdego przed monitor, gry na C64.

  Commodore 64 powstał w styczniu 1982. Był następcą VIC-20, jednego z pierwszych komputerów domowych. Maszyna ta miała pełnić rolę taniego i dobrego komputera, z którego każdy będzie swobodnie korzystał w domu, a nie tylko w biurze. Początki były trudne. Cena sięgała prawie 600 dolarów, co dla wielu było pokaźną sumą. Dopiero po obniżeniu jej o ponad połowę ludzie oszaleli na jego punkcie. Technologia zastosowana w C64 pozwalała tworzyć grafikę, i grać w wiele gier.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zlot fanów

   Marcin Mazur (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   tłumy z całeeeeej europy w czeladzi?! hahahaha
   albo to: "na czeladzkich ulicach pojawiła się już w piątek zaskakująco duża liczba samochodów marki FSO"?. co? mieszkam niedaleko traffica i niczego...rozwiń całość

   tłumy z całeeeeej europy w czeladzi?! hahahaha
   albo to: "na czeladzkich ulicach pojawiła się już w piątek zaskakująco duża liczba samochodów marki FSO"?. co? mieszkam niedaleko traffica i niczego nie zauważyłem. no, może poza jednym maluchem i jednym polonezem, zaparkowanymi przed "centrum kultury", jak dziennikarz pisze.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama