Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląska kuchnia potrzebuje diety. PRZYŚLIJ PRZEPIS

Agata Pustułka
Rodzinny obiad nie musi składać się z tłustych zup, zawiesistych sosów i ciast
Rodzinny obiad nie musi składać się z tłustych zup, zawiesistych sosów i ciast fot. 123rf
Z myślą o zdrowiu naszych dzieci powinniśmy odchudzić tradycyjną śląską kuchnię. Dziś proponujemy, jak to zrobić, bowiem fast foody i ciężka śląska dieta to fatalna mieszanka dla maluchów z naszego województwa.

Nic dziwnego, że otyłość jest czwartym pod względem występowania schorzeniem dzieci i młodzieży do 18. roku życia w naszym regionie. Z danych epidemiologicznych wynika, że najwięcej puszystych dzieci mieszka w Rudzie Śląskiej i Piekarach, ale w innych miastach aglomeracji też nie brakuje puszystych nastolatków. Nadwagę leczy się nawet u trzylatków!

PRZEŚLIJ NAM SWÓJ SPOSÓB NA ODCHUDZENIE ŚLĄSKIEJ KUCHNI NA REDAKCJA @DZ.COM.PL W TYTULE MEJLA WPISZ: KUCHNIA

1500-2000 kalorii dziennie to norma dla zdrowego dziecka

Jak twierdzi prof. Barbara Zahorska-Markiewicz, znana specjalistka od zdrowego odżywiania i diety z Poradni Waga w Katowicach, za zbędne kilogramy w pierwszej kolejności odpowiadają... babcie, które świetnie gotują i przekarmiają swoje wnuki. Jednak to nie jedyna przyczyna tycia. Ośrodek Międzynarodowych Badań nad Zdrowiem - C.R.I.S. rozpoczyna właśnie trzyletni europejski program badawczy EURODAT-LIFE, którego celem jest pełne poznanie mechanizmów, prowadzących do nadwagi lub otyłości u zdrowych ludzi.

ZOBACZ NAJLEPSZE PRZEPISY KULINARNE

Badanie zostanie przeprowadzone w 11 krajach, a udział weźmie w nich 7 tysięcy osób z nadwagą, otyłością oraz prawidłową wagą. W Polsce ośrodkiem realizującym badanie jest Klinika i Katedra Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Śląskiego Uni-wersytetu Medycznego. Na podstawie badań zostanie stworzony pierwszy w Europie bank danych dotyczących nadwagi i otyłości.

W województwie śląskim na 10 tys. mieszkańców przypada 151 zbyt grubych dzieci i nastolatków do 18. roku życia. Jest ich zdecydowanie za dużo. Powodów tego, że wciąż tyjemy, jest wiele, ale na pewno część winy ponosi dieta, jaką serwujemy dzieciom. Chodzi nie tylko o fast foody, ale także o wysokokaloryczną śląską kuchnię. Zmieńmy to! Nasze tradycyjne potrawy można uczynić nieco mniej kaloryczne. Obok propozycja, jak "odchudzić" tradycyjny śląski obiad.

Nadliczbowe kilogramy to nie jest tylko śląska specjalność. W Polsce nadwaga jest epidemią, zaś w czasie ostatnich dwudziestu lat tyjemy na potęgę. Na nadwagę cierpi 16 proc. uczniów.
Jak twierdzi prof. Barbara Zahorska-Markiewicz, która od lat uczy mieszkańców województwa śląskiego, jak zdrowo, czyli mniej kalorycznie jeść, ponad połowa Polaków cierpi na nadwagę. Badania porównawcze, prowadzone w przedszkolach w Danii, Włoszech i Polsce (w katowickich placówkach), pod kierunkiem prof. Ewy Małeckiej-Tendery (z Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach), wykazały, że prawie 15 proc. maluchów ma nadwagę. Niestety, ponad 12 proc. z nich siedzi dłużej przed telewizorem niż dwie godziny dziennie, a bezruch i podjadanie sprzyjają tyciu. W 2005 r. oszacowano, że na świecie na nadwagę cierpi już 20 mln dzieci poniżej 5. roku życia. Za trzy lata poznamy wyniki badań EURODAT-Life, gdy zbadana zostanie populacja 6-7-latków i 20-50-latków z 11 krajów Europy. Zanim naukowcy powiedzą, co robić, już możemy zacząć się ruszać i zmienić dietę.

- Pamiętajmy, że edukacja żywieniowa powinna rozpoczynać się już w przedszkolu - mówi Marzena Królikowska, dietetyczka z Sosnowca. - Rozsądna dieta to m.in. dużo świeżych warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych.

Niezdrowe śląskie jodło?

Marek Szołtysek, historyk, miłośnik Śląska
Gdy kształtowała się kuchnia włoska, to mieszkaniec Italii był ubogi jak mysz kościelna. Stąd ich potrawy są biedne, jak poprószony serem makaron z chudym sosikiem. A co wtedy było koniecznością, dziś okazało się zdrowe - mają szczęście! A gdy przy końcu XIX w. ukształtowała się niedzielna śląska kuchnia, to trwał najbogatszy okres w dziejach tego regionu. Co się więc dostało na wzorcowy śląski talerz? Tłusta nudelzupa, duszona wołowa rolada w zołzie, czyli sosie, kartoflane kluski i okraszona boczkiem modro kapusta. A potem piwo, szpajza, zista, kołocz i kawa ze śmietonką. Ale bez paniki, jedzmy tak tylko w niedziele, a na beztydziyń - jogurty, wodę i warzywa. I będzie OK!

Jak odchudzić tradycyjny śląski obiad

100 g rosołu to 100 kcal
Kaloryczność obniży rosół, przygotowany tylko na wywarze z drobiu (indyk, kurczak).
100 g rolady wieprzowej pieczonej to 415 kcal
Kalorie zmniejszy rolada smażona bez tłuszczu lub pieczona w folii aluminiowej.
100 g kapusty czerwonej zasmażanej to 80 kcal
Mniej kalorii da kapusta czerwona, przygotowana jako surówka (więcej błonnika).
100 g klusek śląskich to 170 kcal
Kaloryczność zmniejszy ulepienie ich z większą dziurką.

Trzeba sobie powiedzieć stop

Anna Kalata, uczestniczka Tańca z gwiazdami. W ciągu roku schudła 38 kg
W dzieciństwie byłam szczupła, to życie sprawiło, że moja waga poszła w górę. Decyzję o tym, że chcę coś zmienić podjęłam po wylocie do Indii, gdzie wybrałam się jeszcze jako minister pracy. Choć delegacja była krótka, to trudno mi się tam funkcjonowało. Upał mnie męczył, nadmiar ciała doskwierał. Postanowiłam przejść na dietę, którą sama wymyśliłam. Wyeliminowałam tłuszcze, słodycze, przerzuciłam się na gotowane mięso i warzywa. Teraz jem wszystko, na co mam ochotę, w rozsądnych ilościach. Ważna jest umiejętność po-wiedzenia sobie stop i konsekwencja. Dobra jest dewiza: co chcesz rozpocząć jutro, zacznij już dzisiaj. Not. OSZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!