Tramwaje i huty

  Tramwaje i huty to śląskie atrakcje

  Monika Pacukiewicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stare, nowsze i Karliki - ciekawe są wszystkie tramwaje
  1/3
  przejdź do galerii

  Stare, nowsze i Karliki - ciekawe są wszystkie tramwaje ©Fot. Arkadiusz Ławrywianiec

  Pałace się przejadły. Teraz modne jest zwiedzanie obiektów przemysłowych i na przykład nauka jazdy "105" - najpopularniejszym na Śląsku rodzajem tramwaju.
  Do takich wniosków mógł dojść każdy, kto w sobotę odwiedził Warsztaty Tramwajowe w Chorzowie Batorym. A przyszły tłumy. Ewa Nadybał przyjechała z synami: Wojtkiem (6,5 roku) i Jerzym (5 lat). - Sprowadziła nas tu fascynacja starszego syna tramwajami - wyjaśnia pani Ewa, mieszkanka Piekar Śląskich. Chłopcy na co dzień są wożeni samochodem, przejażdżka tramwajem np. po Katowicach jest nagrodą. Dlatego już od dwóch miesięcy Wojtek chodził jak w zegarku, byleby mama nie odwołała wyjazdu do Batorego.

  W Piekarach tramwaj już nie jeździ. Mama przejechała z chłopcami jego dawną trasę autem.
  Starodawna wioska kuż-ników, pokaz, jak wytapiano żelazo oraz z czego robiono węgiel drzewny - to i znacznie więcej działo się wczoraj na terenie Huty Ida w Katowicach Ligocie. Piknik rodzinny odbył się tu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Oprócz zabaw, konkursów i części artystycznej katowiczanie mieli też niepowtarzalną okazję zwiedzić starą hutę z przewodnikiem. Chętnych nie brakowało.

  Wesoło było też w Szopienicach, gdzie również pod banderą EDD w zabytkowym budynku dyrekcji Huty "Uthemann" odbył się koncert jazzowy, wystawa obrazów oraz murali. Wystąpili Jerzy Jarosik, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Daniel Ruttar, pianista, aranżer i kompozytor.
  Współpr. Justyna Przybytek

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama