W Zabrzu uczniowie dostali Górnośląski Ślabikorz

  W Zabrzu uczniowie dostali Górnośląski Ślabikorz

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W moim domu mówi się gwarą i ja się nie wstydzę tego, że jestem Ślązaczką. Ale ino trocha poradza godać - śmieje się 10-letnia Ola Szymczak ze Szkoły Podstawowej nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi w Zabrzu.
  Uczniowie SP nr 14 mają lekcje w kółku regionalnym

  Uczniowie SP nr 14 mają lekcje w kółku regionalnym ©Fot. Maria Olecha

  Razem z koleżankami i kolegami z kółka regionalnego dziewczynka będzie się od dzisiaj uczyła śląskiego języka, alfabetu, pozna też tradycje i kulturę śląską. A wszystko dzięki Górnośląskiemu ślabikorzowi, czyli elementarzowi po śląsku. SP nr 14 kupiła 25 egzemplarzy.


  - W naszej szkole są uczniowie, którzy mówią gwarą. Uruchomiliśmy kółko regionalne, bo uważamy, że o tradycjach i kulturze regionu, z którego się pochodzi, trzeba dzieciom mówić - podkreśla Elżbieta Wojciechowska, dyrektorka szkoły. - Nauczyciele skorzystają z propozycji elementarza, bo są w nim scenariusze lekcji - dodaje.

  Rzeczywiście - na blisko 100 kolorowych stronach mali zabrzanie przeczytają wierszyki, są też teksty piosenek i słowniczki.


  - Chcieliśmy, aby ślabikorz był dla dzieci atrakcyjny, więc są też lekcje np. o dinozaurach czy komputerach - opowiada dr Józef Kulisz z Towarzystwa Piastowania Śląskiej Mowy Danga, które współtworzy śląski elementarz.

  Górnośląski ślabikorz został wydany przez Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy Pro Loquela Silesiana w nakładzie zaledwie 2 tys. egzemplarzy. Kosztuje 2,50 zł za sztukę. Tymczasem zapotrzebowanie przeszło najśmielsze oczekiwania jego twórców. Chce go bowiem aż 140 szkół i instytucji kultury z województwa śląskiego i opolskiego.

  Okazuje się, że najwięcej zgłoszeń w naszym regionie - 28 - wysłały szkoły, placówki oświatowe, biblioteki i domy kultury z Zabrza.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama