Pijani są winni miliony Izbie Wytrzeźwień w Sosnowcu

  Pijani są winni miliony Izbie Wytrzeźwień w Sosnowcu

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Około sześciu milionów długów wobec sosnowieckiej Izby Wytrzeźwień mają obecnie jej klienci. Jednorazowy pobyt w tym miejscu to koszt 240 złotych.
  - Kwota do wyegzekwowania jest duża, ale to dług z kilku lat - przyznaje Janusz Kaczor, skarbnik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

  To astronomiczna suma, bo roczny koszt obsługi izby wynosi około miliona złotych. Skarbnik przyznaje, że odzyskanie tych pieniędzy będzie trudne. Bo często trafiają tu osoby bezdomne, bezrobotne.
  - Gdy bezskutecznie próbujemy to zrobić, w ostateczności zwracamy się do gminy, skąd pochodzi zalegający z opłatą noclegowicz i stamtąd uzyskujemy zwrot. Musimy jednak udowodnić, że dług nie jest do ściągnięcia - dodaje skarbnik.

  Do Izby Wytrzeźwień w Sosnowcu trafiają pijani z około czternastu gmin. Miejsc jest czterdzieści pięć. Przywożeni są tu mieszkańcy m.in. z Będzina i powiatu będzińskiego, Mysłowic, a także Zawiercia. Rocznie przewija się przez to miejsce około dziewięciu tysięcy osób. Dziennie zwykle około 25 (w weekendy o wiele więcej). Większość to niestety osoby, które nie są wypłacalne. Czy to oznacza, że faktycznie nie ma sposobu na odzyskanie długu, a te sześć milionów złotych należy uznać za stracone?


  Zdaniem Jarosława Garnka, dyrektora sosnowieckiej Izby Wytrzeźwień, pojawiła się szansa na odzyskanie długu.

  - Do tej pory, zgodnie z przepisami, od gmin mogliśmy ściągać długi dopiero po dziesięciu latach prób wyegzekwowania ich od dłużnika. Teraz przepisy się zmieniły i od tego roku można je już ściągać po pięciu latach. Dlatego pojawiła się szansa, aby odzyskać pieniądze - mówi dyrektor.

  A jak wygląda ściągalność ? - Największą mamy z Będzina i Dąbrowy Górniczej, ale z drugiej strony z tych miejsc mamy najwięcej klientów - dodaje dyrektor.

  W ubiegłym roku ściągalność długów wyniosła 63 procent. W tym roku do lipca 43 procent. - Zmieniły się też inne przepisy - dodaje dyrektor.

  Do tej pory było tak, że od wszystkich pieniądze ściągały urzędy skarbowe danej gminy. Teraz dotyczy to już tylko gmin ościennych. Jeśli chodzi o pijanych sosnowiczan, ściąganiem pieniędzy od nich zajmie się już sama gmina.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama