Wzrosła liczba zachorowań na grypę w woj. śląskim

  Wzrosła liczba zachorowań na grypę w woj. śląskim

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Już o ponad sto procent (z 400 do 900) wzrosła liczba zachorowań grypowych, zgłaszanych przez lekarzy z całego regionu do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach
  Wzrosła liczba zachorowań na grypę w woj. śląskim

  ©Fot. ARC

  - Tak znaczny wzrost nastąpił z pierwszego na drugi tydzień września - wyjaśnia Beata Kempa, rzecznik prasowy Stacji. - Przyczyny tylu zachorowań to skutki brzydkiej pogody, wahań temperatury i nieogrzewanych mieszkań.

  Rzeczywista liczba chorych sięga tysięcy, o czym świadczą pękające w szwach przychodnie. Większość przypadków to jednak wywołane przez bakterie przeziębienia. Choroba rozwija się powoli, w przeciwieństwie do grypy, która atakuje znienacka, ale nic dziwnego, bo w tym wypadku do akcji wkraczają zdolne do mutacji wirusy. Powikłania grypy, m.in. pierwotne wirusowe zapalenie płuc, czy zapalenie mięśnia sercowego, bywają śmiertelne.

  Podobnie jak w zeszłym roku możemy spodziewać się mocnego ataku świńskiej grypy (AH1N1), której wirusy praktycznie wyparły wirusy grypy sezonowej. Warto dodać, że w 2009 r. w województwie śląskim zmarły 24 osoby z potwierdzonym wirusem AH1N1. Większość chorowała przewlekle, ale zmarł też nigdy wcześniej nie chorujący 32-latek z Jaworzna. Teraz jego jego żona domaga się od dwóch przychodni i szpitala miejskiego 1,4 mln złotych odszkodowania oraz renty dla siebie i dla sześcioletniego synka, bo jej zdaniem mąż był niewłaściwie leczony. Pierwsza rozprawa odbędzie się na początku października.

  Na szczęście wszystkie oferowane pacjentom w tym roku szczepionki, obok dwóch szczepów sezonowych, zawierają również szczep pandemiczny, który ma uchronić nas przed zachorowaniem na świńską grypę.

  - To sytuacja dla pacjentów komfortowa - ocenia dr Paweł Grzesiowski, specjalista chorób zakaźnych. - Szczepienia przeciw grypie są zalecane wszystkim osobom, ale przede wszystkim osobom z grup ryzyka, czyli seniorom, dzieciom od 6. miesiąca do 18. roku życia, i tym pacjentom, którzy bez względu na wiek chorują przewlekle.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczepienia

   Michał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 30

   Dlatego ja się zawsze szczepię na to świństwo. Lepiej się zabezpieczyć żeby nie płakać później że się zachorowało :) A w tym roku to w ogóle skorzystałem z jakiejś nowej śródskórnej szczepionki bo...rozwiń całość

   Dlatego ja się zawsze szczepię na to świństwo. Lepiej się zabezpieczyć żeby nie płakać później że się zachorowało :) A w tym roku to w ogóle skorzystałem z jakiejś nowej śródskórnej szczepionki bo się podobno lepiej wchłania.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama