Cicha wojna robotników z szefami w tyskim Fiacie POSŁUCHAJ...

  Cicha wojna robotników z szefami w tyskim Fiacie POSŁUCHAJ NAGRANIA

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Cicha wojna robotników z szefami w tyskim Fiacie POSŁUCHAJ NAGRANIA

  ©Fot. ARC

  Po ostatniej propozycji nie do odrzucenia, którą szefostwo tyskiej fabryki Fiata złożyło robotnikom, nastroje w zakładzie są bliskie stanu wrzenia.
  Cicha wojna robotników z szefami w tyskim Fiacie POSŁUCHAJ NAGRANIA

  ©Fot. ARC

  Tydzień temu nakłoniono tam robotników do wypisania podań o bezpłatny, tygodniowy urlop. - Tak płacimy m.in. za to, że nie zgodziliśmy się podpisać porozumienia i odpracować planowanego pod koniec roku postoju w I kwartale 2011 roku. Tyle że w ten sposób stracilibyśmy pieniądze za nadgodziny, a to aż jedna trzecia wynagrodzenia - żali się Franciszek Gierot, przewodniczący WZZ Sierpień 80 w Fiacie.


  Do naszej redakcji trafiło nagranie rozmowy kierownika linii produkcyjnej D z podwładnymi. Słychać w nim, jak szef nakłania pracowników do podpisania wniosku o udzielenie bezpłatnego siedmiodniowego urlopu między 22 października a 31 grudnia. Mówi m.in., że jeśli dostaną postojowe to i tak "będzie to zabrane z premii świątecznej". "To jest szantaż!" - buntują się wściekli robotnicy. - Zamiast 2000 zł, możemy dostać o połowę mniej - twierdzą pracownicy.

  Bogusław Cieślar, rzecznik firmy Fiat Auto Poland, odpowiada, że w spółce od czerwca toczą się rozmowy ze związkami o wydłużenie rozliczeniowego czasu pracy, który pozwoliłby na ograniczenie dni roboczych i ich odpracowanie w 2011 roku.

  - By wprowadzić takie rozwiązanie w życie, wymagana jest zgoda wszystkich organizacji związkowych. Porozumienie w tej sprawie zostało zaakceptowane przez wszystkie związki, za wyjątkiem WZZ Sierpień 80 - wyjaśnia rzecznik.

  Jeśli do porozumienia nie dojdzie, część pracowników z umowami terminowymi straci robotę.
  - Koszt wypłaty wynagrodzeń przestojowych z pewnością wpływa na sytuację ekonomiczną spółki, a od niej zależy wysokość wspomnianej nagrody okolicznościowej, wypłacanej corocznie z okazji Bożego Narodzenia. Więc mocno dziwią nas te rewelacje dotyczące nagrań, bo są to rzeczy powszechnie znane - mówi Cieślar.

  - To, co się dzieje w Fiacie, nie jest łamaniem prawa, a raczej jego naciąganiem. My nic nie możemy z tym zrobić - rozkłada ręce Michał Olesiak, rzecznik Okręgowej Inspekcji Pracy.
  W najbliższych dniach do kompromisu w tyskim Fiacie raczej nie dojdzie. Obie strony stanowczo obstają przy swoim.

  Pracuj za dwóch


  Podobne problemy są także w innych branżach. Andrzej Karol z hutniczej Solidarności przeprowadził badania w 24 zakładach. - Przygotowaliśmy wykaz sposobów naginania prawa. Od pomniejszania funduszu socjalnego, premii i płac, dokładanie obowiązków, do zwolnień - mówi.
  Z kolei w sieci Tesco pojawili się multiskillerzy, czyli osoby o wielu umiejętnościach. Z pracowników biurowych w mgnieniu oka przekształcają się w kasjerów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama