Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mysłowice: Akcja Podziel się posiłkiem dziś w mysłowickich sklepach

MCH
Dzisiaj rozpoczęła się kolejna edycja zbiórki żywności "Podziel się posiłkiem". W Mysłowicach żywność w 6 sklepach zbiera 30 wolontariuszy ze Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych "Nasza Wspólna Przyszłość".

Są domy, gdzie lodówki pękają w szwach. Niestety, są też i takie, gdzie rodziny muszą wybierać między wyprawką do szkoły, a kupnem chleba. To właśnie z myślą o nich rozpoczęła się dzisiaj 8. edycja akcji "Podziel się posiłkiem", organizowana przez Śląski Bank Żywności. Podarowane towary nie trafią do anonimowych zubożałych z odległych regionów kraju, ale do potrzebujących z Mysłowic.

W Mysłowicach, jak co roku, w zbiórkę włączyli się wolontariusze Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych "Nasza wspólna przyszłość". Na dary czekają w sześciu sklepach - czterech Biedronkach (ul. Wielka Skotnica, Powstańców, Oświęcimska, Brzęczkowicka), Realu (ul. Katowicka) i Tesco przy ul. Moniuszki.

Współpracę z mysłowickimi działaczami Śląski Bank Żywności bardzo sobie ceni. Jak podkreśla jego skarbnik, Irena Ogonowska, to organizacja, na którą zawsze możemy liczyć. - Współpracuje z nami od dobrych kilku lat - sięga pamięcią.

Za każdym razem mysłowiczanie uzbieraną żywność rozdzielają pomiędzy swoich podopiecznych, Dom Dziecka na Słupnej, Szkołę Podstawową nr 7 i niepełnosprawnych klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W tym roku pragną objąć wsparciem również mysłowickie hospicjum "Cordis". - Wiemy, że rozpoczęli właśnie rozbudowę swojej nowej siedziby w Katowicach i teraz każda pomoc im się przyda. Dzięki dodatkowej żywności będą mogli zaoszczędzić na innych artykułach - mówią wolontariusze.

Wszystko zależeć będzie jednak od tego, ile żywności uda się zebrać. - Podczas poprzednich akcji zgromadziliśmy blisko 800 kg żywności. Mamy nadzieję, że tym razem ludzie okażą się jeszcze hojniejsi i przekroczymy wreszcie tonę. Wtedy nakarmimy jeszcze więcej osób - wyjaśnia Elżbieta Marczuk, szefowa "Naszej Wspólnej Przyszłości".

W pierwszej kolejności żywność otrzymują zawsze rodziny zrzeszone w Stowarzyszeniu Osób Bezrobotnych. Obecnie jest ich około 30. - To osoby dotknięte zarówno problemem bezrobocia, jak i przykrymi zdarzeniami losowymi. Niejednokrotnie są na rentach i mają duże trudności z regulowaniem opłat, bo znaczną część dochodu wydają na leki. Pamiętam, że w poprzednich latach bardzo aktywnie wspieraliśmy kobietę, której mąż umierał na raka - wspomina prezes Marczuk.

To, co znajdzie się w koszach mysłowickich wolontariuszy, wzorem lat ubiegłych, trafi również do podopiecznych tutejszego Domu Dziecka. Dlatego działacze stowarzyszenia apelują aby oddając kaszę, makaron czy ryż nie zapomnieć o czekoladzie czy batoniku dla najmłodszych. W Domu Dziecka wszystko się przydaje i nic się nie zmarnuje. - Z każdej zbiórki, którą przeprowadzają wolontariusze, dostajemy produkty spożywcze, które zawsze potem wykorzystujemy przy sporządzaniu posiłków. W ten sposób zaoszczędzamy pieniądze na zakup dodatkowych owoców, soków czy środków czystości - Krystyna Wolwiak, dyrektorka placówki.

Jesienna akcja Śląskiego Banku Żywności odbywa się w tym roku w 18. miejscowościach naszego województwa. Prawie tysiąc wolontariuszy z 26 stowarzyszeń zbiera jedzenie w 94 placówkach handlowych. To aż o 11 więcej niż w ubiegłym roku. Jak co roku liderem są Gliwice. Tam aż w 25 sklepach będzie można składać dary. Rok temu uzyskany wynik - 29 ton zebranych artykułów spożywczych - uplasował Górny Śląsk w pierwszej trójce województw. Jak będzie tym razem, zależy od nas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!