Gliwicka ulica Wieczorka, prawie jak deptak

  Gliwicka ulica Wieczorka, prawie jak deptak

  MAKI

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ulica Wieczorka w Śródmieściu otwarta po remoncie, auta będą mogły nią pojechać w poniedziałek, od godz. 6.
  Gliwicka ulica Wieczorka, prawie jak deptak

  ©Marlena Polok-Kin

  Nowe chodniki, oddzielone słupkami od jezdni, nowa kostka granitowa na jezdni. U wylotu ulicy, przy placu Mickiewicza (także odremontowanym) - zegar uliczny. To nowe oblicze ulicy Wieczorka, jeszcze niedawno jednej z najbardziej dziurawch ulic w mieście. Koszt przedsięwzięcia - ponad 4 miliony złotych.

  Jutro rano będą mogli wyremontowaną ulicą jeździć kierowcy, ale uwaga - nie pojedzie nią jeszcze autobus A4 (ten zamiast tramwaju), bo trwają jeszcze prace drogowe na ulicy Dolnych Wałów, którą następnie musiałby przejechać. Na dawne miejsce, w sąsiedztwo pomnika Mickiewicza, powróci już jednak postój taksówek.

  Przy okazji świętowano także na odnowionym, okolicznym skwerze Bottrop - stanęło tam minimiasteczko zabaw dla dzieci. Na placu Mickiewicza zagrzewał do zabawy znakomity Mirek Jędrowski z zespołem, potem zaś - przemyska kapela Ta-Joj. Wszystko po to, by pokazać i zadowolić śląsko-lwowskie społeczeństwo miasta.

  Ale największa atrakcja kulturalna czeka na placu Rzeźniczym.

  - Energia słońca, dobrego, pozytywnego myślenia i sięgania wysoko, wysoko, aż do gwiazd - tak o rzeźbie, która tam stanęła, mówił nam jej twórca, prof. Krzysztof Nitch.

  Dzieło światowej sławy artysty uwieńczyło odremontowany plac. Rzeźba prof. Nitcha nosi tytuł "Ku Słońcu", ale także "Mikołaj Kopernik". Projekt - nagradzany w kraju i poza jego granicami - zdobył wiele nagród. Choć jego zamysł powstał w latach siedemdziesiątych - przesłanie jest jak najbardziej aktualne.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama