Częstochowa: 9. Jasnogórskie Spotkania Środowiska...

  Częstochowa: 9. Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  W intencji poległych kolegów, za ojczyznę i o bezpieczną służbę modlili się w niedzielę w Częstochowie uczestnicy IX Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego. W pielgrzymce wzięło udział kilkuset policjantów, wśród nich komendant główny Andrzej Matejuk.
  Jak co roku we wrześniu policjanci pielgrzymują do Częstochowy z okazji święta swojego patrona - św. Michała Archanioła. Jest to również hołd złożony kolegom poległym na służbie i modlitwa w intencji tysięcy policjantów II Rzeczypospolitej, zamordowanych w Twerze i pogrzebanych w Miednoje.

  W tym roku w sposób szczególny pamiętano także o ofiarach tragedii pod Smoleńskiem, w tym o generale Tadeuszu Płoskim, który sprawował funkcję delegata episkopatu ds. duszpasterstwa policji, i uczestniczył w ubiegłorocznej pielgrzymce do Częstochowy.

  Policjanci w strojach galowych wymaszerowali sprzed katedry Świętej Rodziny na Jasną Górę. Po drodze, przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki oddali błogosławionemu hołd, natomiast przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza przy alei Sienkiewicza odbył się uroczysty apel w 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

  Mszy św. na jasnogórskim Szczycie w intencji środowiska policyjnego przewodniczył naczelny kapelan policji ks. prałat pułkownik Sławomir Żarski. Jak mówił w homilii, społeczeństwo z roku na rok coraz lepiej ocenia służbę policjantów i darzy ich coraz większym zaufaniem.

  - Dzięki waszej ciężkiej służbie tak wielu Polaków czuje się bezpiecznie. To także wasza zasługa, za którą składamy wyrazy uznania i szacunku. Spokój, bezpieczeństwo i poszanowanie prawa należą do wartości, które Polacy cenią sobie szczególnie. Wasza służba w policji to spełnienie tych najbardziej podstawowych potrzeb i oczekiwań Polaków - powiedział.

  Podkreślił, że walka z falą przestępczości przy równoczesnym zmaganiu się z ograniczeniami finansowymi i nie zawsze doskonałym prawem to niełatwe zadanie. - Wiemy, że możecie przeżywać rozgoryczenie, tym bardziej, że wasza służba nie szczędzi wam ryzyka i trudów. A jednak zawsze powinniście pamiętać, że jest w niej głęboki sens, który wyraża się w zwycięstwie prawa i dobra nad gwałtem i chaosem - zaapelował.

  Na spotkanie przybyli policjanci z rodzinami, komendanci wojewódzcy, powiatowi i miejscy policji, a także pracownicy cywilni policji, przedstawiciele Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939" i związków zawodowych oraz emerytowani policjanci. Zebranych witał w imieniu klasztoru jasnogórskiego podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki. W czasie pielgrzymki został poświęcony sztandar Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, ufundowany z okazji 20-lecia powstania Związku. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama