Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres Kultury: Kultury u nas coraz więcej

Henryka Wach-Malicka
Carmina Burana
Carmina Burana Arkadiusz Ławrywianiec
Kongres Kultury Województwa Śląskiego w Katowicach zakończył się w sobotę. Nie zakończyła się jednak dyskusja na tematy, których dotyczył. Jak powiedział podsumowując obrady wicemarszałek województwa Zbyszek Zaborowski, trwa opracowywanie wniosków i czynna jest strona internetowa, na której zainteresowani mogą wpisywać pytania i postulaty.

O tym, że kongres był potrzebny, przekonani są jego uczestnicy. W licznych wypowiedziach wręcz domagający się zwoływania podobnego forum częściej. Wszak poprzedni kongres miał miejsce 12 lat temu!

Na potrzeby tegorocznego, powstało 20 raportów, obrazujących różne obszary kultury, a obradowano nie tylko na forum plenarnym, ale także na 12 spotkaniach panelowych. I to na nich toczyły się burzliwe dyskusje, często wykraczające poza wyznaczony limit czasowy.

Na potrzeby tegorocznego forum kultury powstało aż 20 raportów

Kultura w naszym regionie, rozwija się dynamicznie, nie nadążają za nią jednak: prawo, struktury organizacyjne, a czasem przyzwyczajenia - twórców, urzędników i odbiorców. Profesor Jan Malicki, przewodniczący Rady Programowej Kongresu, w podsumowaniu powiedział m.in.: - Szczególnie wiele starań musimy poświęcić zachowaniu równowagi pomiędzy tym, co najcenniejsze w naszej przeszłości, a tym, co niesie współczesność. I nie zapominać, że kultura województwa to mozaika tradycji: Górnego Śląska, Beskidów, Ziemi Częstochowskiej i kresowian, mieszkających tu od ponad półwiecza.

Temat rozmaitości kulturowej rozpalił dyskutantów panelu: Kultura a tożsamość regionalna, prowadzonego przez prof. Marka Szczepańskiego i prof. Jolantę Tambor. Pytano, czy nauka gwary śląskiej będzie obowiązkowa. Prof. Szczepański podkreślał, że to nieporozumienie. Chodzi o coś innego - o powrót do edukacji regionalnej w jej duchowym i materialnym wymiarze.

Interesujące wnioski przyniósł panel Młoda kultura i nowe formy komunikacji. Moderator dyskusji, prof. Marian Oslislo, zwrócił uwagę, że choć mamy znakomitych designerów, ich wykorzystanie jest minimalne. Pokutuje chroniczny stan nieprzygotowania samorządów na młodą sztukę.

Kultura i pieniądze, temat omówiony przez dr Łucję Ginko, również rozpalił emocje. Chodzi bowiem nie tylko o sprawiedliwy podział publicznych dotacji i współpracę z biznesem, ale i o zmiany w przepisach, m.in. prawie pracy i ustawie o zamówieniach publicznych. Bez ich korekty, otwarte w niedzielę muzea ciągle muszą się gimnastykować w rozliczeniach godzin pracy, a teatry rozpisywać konkurs na paczkę gwoździ, potrzebnych do premiery. Rozmawiano więc o sprawach wielkich i małych, co nie oznacza - mniej dokuczliwych.

Za to wieczorem wszystkich połączyło uznanie dla niesamowitego przedsięwzięcia artystycznego. Wielkiego multimedialnego widowiska w Spodku w wykonaniu Opery Śląskiej. Spektakl Carmina Burana, do muzyki Carla Orffa, w inscenizacji Roberta Skolmowskiego, obejrzało 4,5 tys. widzów! Chętnych było więcej, ale charakter przedstawienia wykluczył ze sprzedaży boczne sektory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kongres Kultury: Kultury u nas coraz więcej - Dziennik Zachodni