Myszków: Areszt za składowanie trujących odpadów

  Myszków: Areszt za składowanie trujących odpadów

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sąd w Myszkowie aresztował na wniosek policji i prokuratury dwie osoby podejrzane o nielegalne składowanie i wyrzucanie niebezpiecznych odpadów chemicznych.
  To finał sprawy, która wyszła na jaw jeszcze 4 kwietnia tego roku, kiedy na dzikim wysypisku w polach koło Dębowca w gminie Poraj znaleziono ponad 70 beczek z truciznami.

  Na teren powiatu myszkowskiego trafiło w sumie ponad sto ton różnych trucizn

  Miesiąc później na terenie prywatnej posesji w Myszkowie odkryto magazyn toksycznych substancji. Wywieziono ich stamtąd ponad 30 ton.

  Po kilkumiesięcznym gromadzeniu materiału dowodowego prokuratura i policja postanowiły skierować do sądu wniosek o aresztowanie 49-letniego myszkowianina, na którego posesji znajdował się magazyn odpadów. Wraz z nim do aresztu powędrował 33-letni właściciel firmy utylizacyjnej w województwie świętokrzyskim, mieszkaniec Staszowa. To właśnie za pośrednictwem jego firmy odpady były dostarczane do Myszkowa.

  Policja ustaliła, że aresztowany myszkowianin wynajmował do rozładunku i segregacji trucizn bezrobotnych, a następnie zlecał im wywożenie części odpadów na dzikie wysypiska w Dębowcu, Lgocie Górnej i Koziegłówkach. Kilkadziesiąt ton trucizn zakopano na terenie posesji w Myszkowie.
  Podejrzani usłyszeli już zarzuty o spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa eksplozji materiałów łatwopalnych oraz rozprzestrzeniania się substancji zagrażających życiu i zdrowiu ludzi.

  Obydwaj wbrew przepisom składowali odpady i substancje, które mogły zagrozić życiu, zdrowiu oraz spowodować zanieczyszczenie środowiska. Myszkowianin usłyszał dodatkowo zarzut narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia ludzi, których zatrudniał przy rozładunku i segregacji odpadów.
  Koszty utylizacji odpadów przekroczyły już 500 tys. zł. Musiały je pokryć ze swych budżetów gminy.  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama