Ważne
  Woj. śląskie: Do ELF-ów dołączą szynobusy

  Woj. śląskie: Do ELF-ów dołączą szynobusy

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Szynobusy mają trafić na mniej obciążone trasy kolejowe

  Szynobusy mają trafić na mniej obciążone trasy kolejowe ©Fot. ARC

  Na kolejowych targach InnoTrans w Berlinie pojawił się ELF z logo województwa śląskiego. To właśnie ten pociąg będzie już niebawem woził pasażerów Kolei Śląskich.
  Szynobusy mają trafić na mniej obciążone trasy kolejowe

  Szynobusy mają trafić na mniej obciążone trasy kolejowe ©Fot. ARC

  Pierwsze sześć egzemplarzy ELF-a ma trafić do naszego regionu jeszcze tej jesieni, pozostałe dwa z zamówionej w bydgoskich zakładach PESA ósemki dotrą do nas w nowym roku. Od stycznia 2011 roku władze regionu planują także rozpocząć zakupy szynobusów. W ciągu trzech lat samorządowy przewoźnik ma otrzymać sześć takich pojazdów.

  - Pierwsze dwa zostaną zakupione w roku 2011 i będą obsługiwać linię Katowice - Tychy Miasto - zapowiada Magdalena Kociołek z biura prasowego Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Gdzie będzie jeździć pozostała czwórka? Tego na razie nie wiadomo.

  - Zależy to od tego, jakie linie przejmą Koleje Śląskie. Generalne założenie jest jednak takie, by szynobusy obsługiwały trasy o nieco mniejszym obłożeniu - dodaje Magdalena Kociołek.

  Oznacza to, że raczej nie należy spodziewać się marszałkowskich szynobusów między Gliwicami a Częstochową. Ze względu na sporą liczbę podróżujących tą trasą pasażerów, ich przewóz zostanie powierzony zdolnym pomieścić 450 osób ELF-om.

  Średni koszt jednego niezłej klasy szynobusu waha się od 9 do 11 milionów złotych. Na zakupy tych maszyn urząd marszałkowski chce przeznaczyć pieniądze z Funduszu Kolejowego (do 2015 co roku będzie dostawał z tego źródła ok. 6,2 mln zł) oraz rezerwy celowej Ministerstwa Infrastruktury (ok. 7,3 mln zł rocznie).
  W przeszłości śląscy samorządowcy już raz postawili na szynobusy. Mniejsze i tańsze w eksploatacji pojazdy miały być sposobem na utrzymanie linii, których nie opłacało się obsługiwać "normalnymi" pociągami. W 2005 roku w raciborskich zakładach "Kolzam" zamówiono dwa tego typu pojazdy.

  Ostatecznie otrzymano tylko jeden, bo w międzyczasie firma padła i druga z zamówionych maszyn nigdy nie została ukończona. Pierwszy z szynobusów miał natomiast obsługiwać linię z Częstochowy do Lublińca. Szybko jednak się zepsuł i do dziś nie wrócił na tory (choć spekulowano, że może się pojawić na linii Gliwice-Bytom).
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama