Ministerstwo zlikwiduje opłaty za obrony prac

  Ministerstwo zlikwiduje opłaty za obrony prac

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ministerstwo zlikwiduje opłaty za obrony prac
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Fot. Marzena Bugała

  Uczelnie nie będą miały prawa pobierać opłat od studentów m.in. za egzaminy poprawkowe, oraz obronę prac magisterskich. Taki zapis znalazł się w projekcie nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.
  Zniesienia możliwości pobierania takich opłat obawiają się głównie uczelnie niepubliczne. - Z tych pieniędzy wypłaca się m.in. wynagrodzenia dla wykładowców. Trzeba pamiętać, że studia i obrona pracy nie zawsze następują bezpośrednio po sobie. W przypadku niektórych studentów obronę pracy od zakończenia studiów dzieli rok a nawet więcej - mówi Rafał Płaszczyca, kwestor Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. Ziętka w Katowicach.

  Zmiany w ustawie mają związek z licznymi skargami studentów. - W nowelizowanym prawie przewidzieliśmy istotne gwarancje dotyczące bezpłatnych usług administracyjnych. Studenci na żadnej uczelni, publicznej czy prywatnej, nie będą musieli płacić m.in. za egzamin poprawkowy, komisyjny czy dyplomowy. Dziś bywa z tym bardzo różnie - tłumaczy Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Niektóre uczelnie zastanawiają się już nad zmianą wysokości czesnego. - Być może będziemy musieli zmienić opłaty za studia, uczelnia nie ma ekstra pieniędzy na dodatkowe egzaminy czy obronę prac - dodaje Rafał Płaszczyca.

  W Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie tłumaczą, że jeśli projekt wejdzie w życie, to nie będzie problemów z dostosowaniem się do nowych założeń. - Koszty procesu dyplomowania będziemy pokrywać z budżetu uczelni i zmiana przepisów nie spowoduje wzrostu czesnego - twierdzi z kolei Sylwia Kopeć-Bil, rzeczniczka WSB.

  Planowane zmiany mogą wejść w życie dopiero w 2011 roku. Pierwsze czytanie w Sejmie już za kilka dni.
  Współpraca Kamil Kudyba

  Kto zapłaci za gratisy  Z prof. Dariuszem Rottem z Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego rozmawia Katarzyna Piotrowiak


  Jakie są plusy zniesienia opłat za niektóre operacje administracyjne i egzaminacyjne na uczelniach?
  Dla studiujących to dobre rozwiązanie, bo oznacza zmniejszenie obciążeń finansowych, co nie jest bez znaczenia zwłaszcza w rodzinach, które utrzymują więcej niż jednego studenta. Jednak biorąc pod uwagę mizerny stan finansów polskich uczelni, takie rozwiązanie może je nawet pogrążyć. Kto za to wszystko zapłaci? Nie wierzę w gratisy. Te koszty zostaną przerzucone na uczelnie.

  Co to oznacza?

  Nie można raczej liczyć, że w ślad za propozycją zniesienia opłat pójdzie zwiększenie dotacji rządowej. Powstaną więc dziury w budżetach uczelnianych. Trzeba więc będzie dodatkowymi wydatkami obciążyć dochody własne. A to oznacza, że może się to skończyć podniesieniem czesnego na studiach odpłatnych.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama