Ważne
  Chorzów: Przyrodnicza ścieżka edukacyjna w Skansenie

  Chorzów: Przyrodnicza ścieżka edukacyjna w Skansenie

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  W Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie uruchomiono przyrodniczą ścieżkę edukacyjną.
  Przyrodnicza ścieżka edukacyjna jest częścią programu mającego na celu przywrócenie ekosystemu (odnowienie stawów oraz wprowadzenie zwierząt m.in. gospodarstwa domowego) w chorzowskim skansenie.

  Ścieżka powstała przy współpracy z Działem Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Górnośląskim Kołem Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura". To jedyna tego typu ścieżka edukacyjna przedstawiająca bioróżnorodność agrocenoz subregionów naszego województwa z jednoczesnym uwzględnieniem obowiązującego od 1913 roku na terenie Polski Programu Rolnośrodowiskowego.


  Celem przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości ekologicznej o postępującej degradacji bioróżnorodności oraz zwiększenie wiedzy z zakresu zróżnicowania terenów wiejskich województwa śląskiego. Przyrodnicza ścieżka edukacyjna jest adresowana do osób indywidualnych zainteresowanych tematyką przyrodniczą, a w szczególności dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

  Ścieżka o długości 3740 m przebiegająca przez cały teren skansenu wyposażona jest w 68 tablic edukacyjnych. Pierwsza tablica umieszczona jest przy wejściu głównym do skansenu i prezentuje przebieg ścieżki wraz z rozmieszczeniem pozostałych tablic i ich tematyką. Reszta tablic ma przybliżyć zwiedzającym często zagrożoną specyfikę przyrodniczą poszczególnych subregionów województwa śląskiego oraz zasady dobrej praktyki rolniczej, a także do tej pory przyjęte i wdrażane w naszym regionie założenia Krajowego Programu Rolnośrodowiskowego.

  Dopełnieniem całości będzie przewodnik, który jest poszerzeniem informacji zawartych na tablicach oraz folder promujący zbudowaną ścieżkę. Przewodnik będzie wręczany opiekunom grup przybywających na zajęcia edukacyjne do skansenu.

  Przyrodnicza ścieżka edukacyjna została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama