Hotel, galeria czy zapałki?

  Hotel, galeria czy zapałki?

  Violetta Gradek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Fabryka zapałek - jedyne na świecie muzeum z zachowaną w całości i pracującą zabytkową linią produkcyjną, wznowiła działalność po przerwie spowodowanej pożarem.
  Zapałczarnia chce uchronić się przed plajtą i liczy, że miasto albo zgodzi się na przekształcenie zakładu w centrum hotelowo-logistyczne, albo kupi działkę należącą do fabryki.

  Pożar wybuchł w maju na jednej z dwóch linii produkujących zapałki. Wybuchła tzw. masa łebkowa w stojącym obok maszyn wiadrze. Ogień natychmiast zajął gotowe już zapałki znajdujące się na drugim automacie. Pożar zniszczył też halę i uszkodził zabytkowe maszyny.

  - Zabytkowy park maszynowy jest odbudowany. Turyści już mogą zwiedzać fabrykę. Grupy powyżej dziesięciu osób oprowadzamy także w soboty i niedziele po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu - mówi Eugeniusz Kałamarz, prezes Częstochowskich Zakładów Przemysłu Zapałczanego. - Pozostałe skutki pożaru na razie nie są usuwane. Nie ma sensu teraz w to inwestować, skoro chcemy przeprowadzić modernizację firmy.

  W fabryce, która jest jednocześnie muzeum, można prześledzić cały tradycyjny proces produkcji zapałek. Zakład znalazł się na Śląskim Szlaku Zabytków Techniki. Jest światowym unikatem kultury technicznej i ten potencjał chce wykorzystać.

  - Maszyny nie mogą stać bezczynnie, bo staną się martwymi eksponatami. A kapitałem tej fabryki są ludzie, którzy umieją je obsługiwać - podkreśla Kałamarz.

  Jest przekonany, że zapałczarnia ma szansę stać się perełką na skalę europejską, magnesem przyciągającym turystów, drugą najważniejszą atrakcją miasta po Jasnej Górze. W zakład kilkadziesiąt milionów złotych chce zainwestować krakowski przedsiębiorca, Lesław Piekło, który niedawno został prezesem Rady Nadzorczej zapałczarni. Chciałby zrobić tu hotel oraz centrum logistyczne z galerią i salą widowiskowo-konferencyjną. Ma zostać utrzymana produkcja zapałek na zabytkowych maszynach, ale nie na skalę przemysłową, a jedynie jako atrakcja turystyczna.

  Miasto jednak nie wydało pozwolenia o warunkach zabudowy, bo teren przy zapałczarni chce wykorzystać do budowy przedłużenia ulicy Sobieskiego z Krakowską, a następnie z Drogą Krajową nr 1. Zapałczarnia zaskarżyła tę decyzję do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które zwróciło sprawę do ponownego rozpoznania.

  - Jestem zainteresowany inwestowaniem w zapałczarnię - deklaruje Piekło. - Jeśli nasz projekt koliduje z planami miasta, jesteśmy skłonni do kompromisu i przeniesienia inwestycji w inne miejsce. Liczę, że uda się uzyskać rozwiązanie.

  Zakłady są gotowe sprzedać zapałczarnię, ale po cenie zbliżonej do tej, którą płaciła GTC za tereny pod Galerię Jurajską przy ul. Krakowskiej.

  - Szefowie zapałczarni podjęli działania sprzeczne z interesem miasta - twierdzi z kolei Ireneusz Leśnikowski, rzecznik magistratu. - Wiedzieli doskonale, że miastu teren ten jest potrzebny i byli świadomi, że postępują niezgodnie z aktem notarialnym z 1999 roku. Mowa w nim, że pod inwestycję drogową firma sprzeda grunty miastu po cenie aktualnej, powiększonej tylko o wskaźnik inflacji. Obecne szefostwo zapałczarni nie liczy się z interesem ogółu społeczeństwa Częstochowy i na dodatek postępuje niezgodnie z zapisami aktu notarialnego, notabene podpisanego przez prezesa Kałamarza.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama