W Rybniku upolowali ponad 100 telewizyjnych piratów

  W Rybniku upolowali ponad 100 telewizyjnych piratów

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prawdopodobnie nadawcy będą domagali się od telewizyjnych piratów rekompensaty

  Prawdopodobnie nadawcy będą domagali się od telewizyjnych piratów rekompensaty ©Fot. Tomasz Hołod

  Ponad 100 rybniczan wpadło na oglądaniu kodowanej telewizji satelitarnej dzięki nielegalnemu oprogramowaniu. To pierwsza tak udana łapanka na telepiratów na Śląsku.
  Prawdopodobnie nadawcy będą domagali się od telewizyjnych piratów rekompensaty

  Prawdopodobnie nadawcy będą domagali się od telewizyjnych piratów rekompensaty ©Fot. Tomasz Hołod

  W śledztwie prowadzonym przez rybnicką prokuraturę zdecydowana większość podejrzanych przyznała się do winy. Tylko dziewięciu zapewnia, że nie ma ze sprawą nic wspólnego.

  - Dowody mamy mocne, zabezpieczony sprzęt. Większość podejrzanych to zwykli mieszkańcy, którzy po prostu skorzystali z możliwości oferowanej przez inżyniera Mariusza F. To on reklamował w internecie możliwość oglądania płatnych telewizji za niewielkie pieniądze - wyjaśnia prokurator Jacek Sławik, szef Prokuratury Rejonowej w Rybniku. Większość przyłapanych mieszkańców wystąpiła o dobrowolne poddanie się karze - zazwyczaj kończy się na wysokich grzywnach finansowych.

  Co ciekawe, cały proceder ujawnili specjaliści ze Stowarzyszenia Dystrybutorów Programów Telewizyjnych "Sygnał", które zrzesza przedstawicieli na co dzień konkurujących ze sobą nadawców m.in. Cyfry +, HBO, czy Cyfrowego Polsatu. Stowarzyszenie skanuje internet w poszukiwaniu piratów telewizyjnych i informuje o tym fakcie odpowiednie prokuratury.

  - Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że to łamanie prawa. Dostawcy takiej usługi grozi do 3 lat więzienia, a telewidz może spędzić za kratkami nawet rok - wyjaśniają śledczy. Jak ustaliła prokuratura w Rybniku, Mariusz F. działał od 2006 roku - nabywców szukał przez internet. Płacili mu od 20 do 60 złotych miesięcznie.

  W końcu wpadł, a jego klienci musieli się tłumaczyć w prokuraturze i sądzie. Jak zapewniają w "Sygnale" nadawcy będą żądać od telewidzów oszustów naprawienia szkody, czyli rekompensat. W podobnych procesach w Augustowie sąd zasądził dwóm podejrzanym piratom po 22 i 36 tysięcy złotych grzywny.

  Można wykryć  Zbigniew Taraś, wiceszef Stowarzyszenia Dystrybutorów Programów Telewizyjnych Sygnał:
  Przez cały rok skanujemy internet w poszukiwaniu piratów, oferujących możliwość nielegalnego odkodowania płatnych programów. W tym roku ujawniliśmy 6 takich spraw w całej Polsce.
  Rekordzista udostępniał sygnał 200 osobom. W ubiegłym roku szkoliliśmy śledczych z 30 prokuratur, dlatego coraz częściej udaje się to przestępstwo ujawniać.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polsat odbiorcom z umowami

   Henryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 13

   Na czas nieokreślony podnosi opłaty.Czyli olewają starych klientów.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama