38 mln na rozbudowę siemianowickiej oparzeniówki

  38 mln na rozbudowę siemianowickiej oparzeniówki

  Grzegorz Lisiecki

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  38 mln na rozbudowę siemianowickiej oparzeniówki

  ©Fot. Marzena Bugała

  Niemal 40 milionów złotych kosztować będzie rozbudowa siemianowickiego Centrum Leczenia Oparzeń, która potrwa trzy lata.
  38 mln na rozbudowę siemianowickiej oparzeniówki

  ©Fot. Marzena Bugała

  - Rozbudowa obiektu szpitalnego polega na budowie nowego skrzydła istniejącego budynku. Na parterze będzie Izba Przyjęć z Oddziałem Ratunkowym, na I piętrze OIOM, na II piętrze 2 bloki operacyjne, a na III piętrze pokoje administracyjno-dydaktyczne - wyjaśnia Tomasz Żak z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. To właśnie Urząd Marszałkowski odpowiada za finansową stronę przedsięwzięcia, ponieważ siemianowicka oparzeniówka jest jednostką wojewódzką.


  Plany dostosowania Centrum Leczenia Oparzeń do unijnych wymogów znalazły się w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym Województwa Śląskiego na lata 2009-2011 i po roku 2011 jako "Rozbudowa obiektu szpitalnego".

  Dlatego właśnie w ciągu trzech lat na rozbudowę Centrum Leczenia Oparzeń wydanych zostanie około 38 milionów złotych. Wiadomo już, że w tym roku Urząd Marszałkowski przeznaczy na ten cel 2,5 mln zł. Najpoważniejsze prace zaczną się dopiero w przyszłym roku, dlatego większe kwoty na rozbudowę CLO przekazane będą w kolejnych latach. Wstępny harmonogram wydatków został już zresztą opracowany. W przyszłym roku Urząd Marszałkowski ma wydać na oparzeniówkę 15 mln zł, w 2012 roku - 15,5 mln zł, natomiast w 2013 - około 5 mln zł.

  - Ten harmonogram może się jeszcze zmienić - zastrzega Tomasz Żak. - Wszystko zależy od budżetu. Właśnie teraz jest przygotowywany budżet województwa na przyszły rok, jesteśmy na etapie kosztorysu, więc na wiążące decyzje w sprawach finansowych trzeba będzie jeszcze trochę poczekać - podkreśla.

  Dodajmy, że większa część z tegorocznej kwoty przekazanej przez Urząd Marszałkowski przeznaczona zostanie na wykonanie niezbędnej dokumantacji i projektu budowlanego. Tymczasem wyłoniono już wykonawcę prac. Warto wspomnieć, że w postępowaniu przetargowym na rozbudowę obiektu szpitalnego Centrum Leczenia Oparzeń oferty złożyły: Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Budus SA, kielecka spółka Condite, Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA, Grupa 3J SA z Warszawy, Mostostal Warszawa SA, Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Skobud z Żywca. Jak się okazało, najkorzystniejszą ofertę złożyło żywieckie konsorcjum - Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Skobud Sp. z o. o. i Zakład Robót Inżynieryjnych Wodpol Sp. z o. o. - Wykonawca jest wprawdzie wyłoniony, ale mamy jeszcze okres składania protestów - przypomina Tomasz Żak.

  Do budynku CLO dobudowane zostanie nowe skrzydło. Znajdą się w nim nowoczesna izba przyjęć, blok operacyjny i oddział intensywnej opieki medycznej. W sumie "dobudówka" zajmować będzie około 6 tysięcy metrów kwadratowych. To wynik wykonanych ekspertyz, które wymusiły powstanie takiej koncepcji rozbudowy Centrum Leczenia Oparzeń. Wybudowana zostanie również droga przeciwpożarowa wraz z parkingiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama