Prof. Barczak: Studencie, bądź niezależny, załóż firmę!

  Prof. Barczak: Studencie, bądź niezależny, załóż firmę!

  DN

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rozmowa z prof. Andrzejem Barczakiem, nowym rektorem Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach
  Prof. Barczak: Studencie, bądź niezależny, załóż firmę!

  ©Fot. Arkadiusz Ławrywianiec

  Zamienił pan renomowaną uczelnię publiczną na niepubliczną, mniej znaną?
  Nie. Jestem pełnoetatowym pracownikiem Uniwersytetu Ekonomicznego (do piątku Akademii Ekonomicznej), mam tam swoje naukowe dzieci i będę robić wszystko, żeby ta szkoła się rozwijała. Nowa funkcja to dodatek. Choć zgodnie z przepisami Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania to mój pierwszy etat.

  Chciał pan zostać rektorem?
  Nie starałem się o to. Poproszono mnie, żebym tę szkołę poprowadził. Na inną szkołę bym się nie zdecydował. Ale że śląska i że Ziętek... Miałem propozycje z Warszawy, Krakowa i Wrocławia. Nie chcę dojeżdżać. Ale mam jeszcze siły, żeby coś zrobić dla Górnego Śląska.


  Kiedyś powiedział pan, że studenci to produkt uczelni.
  No tak, to trochę kontrowersyjne. Absolwenci to ludzie wyposażeni w wiedzę i umiejętność zachowania się w życiu. Potrafią oceniać ryzyko i zmieniać zawód.

  Czy dzięki temu, że jest pan rektorem, ŚWSZ podniesie notowania w rankingach?
  Teraz w Polsce jest 460 szkół wyższych. Przetrwają najlepsze. Upadną i szkoły publiczne, i niepubliczne. Chcę, żeby nasza szkoła przetrwała. Poza tym, mam kontakty z biznesem, Regionalną Izbą Gospodarczą, Lewiatanem, z wojewodą. Szukam u nich inspiracji, sprawdzam, czego wymagają od absolwenta. Chciałbym, żebyśmy byli konkurencyjni. Już nawet mam wstępne porozumienie z Uniwersytetem Śląskim, Politechniką Śląską i szkołami prywatnymi, żebyśmy podzielili rynek i eliminowali złe produkty. Chcemy wyeliminować słabych. Na Dolnym Śląsku już to zrobili.

  Co się zmieni w szkole?
  Będą nowe, unikalne kierunki. Będę robił wszystko, żeby pomagać absolwentom w doktoryzowaniu. Jak będzie tu 100 dobrych studentów, to będzie sukces.

  Pierwsza rada dla studentów?

  Nie bądź niewolnikiem, załóż własną firmę! Będę uczył studentów: bądźcie niezależni. Choć to niepopularne, chcemy kształtować w nich też postawy obywatelskie.
  ***
  Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania (3,5 tys. studentów) w tegorocznym rankingu "Wprost" znalazła się na 23. miejscu na 30 niepublicznych szkół biznesowych w Polsce. Uniwersytet Ekonomiczny (15 tys. studentów) jest na 4. miejscu wśród uczelni publicznych.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama