Korupcyjne interesy w chorzowskim parku?

  Korupcyjne interesy w chorzowskim parku?

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Ziętka popadał w ruinę, bo przez lata był niedbale zarządzany. Zaniżano czynsze, nie egzekwowano należności, podpisywano niekorzystne umowy.
  Korupcyjne interesy w chorzowskim parku?

  ©Fot. ARC

  Niektóre obowiązują do dziś. NIK ujawniła właśnie wyniki kontroli. Jej zdaniem, za poprzedniego zarządu parku mogło dojść do korupcji. Sprawa trafi do prokuratury. - Jesteśmy oburzeni. Dlaczego obecnie zarządzający parkiem nie wyprostowali tych spraw? - pyta Jan Błaut, wiceszef stowarzyszenia miłośników parku Tradycja i Wsparcie.
  2367 złotych, tyle dzierżawca restauracji płaci czynszu za budynek (1722 m kw.) i grunt (3670 m kw.) w najlepszym miejscu WPKiW
  Andrzej Kotala, prezes WPKiW, wyjaśnia, że na przeszkodzie stoi prawo. - Te niekorzystne, zawierane nawet na 30 lat, umowy to dla nas ogromny problem. Jeśli dzierżawcy płacą, to nie mamy podstaw, by je rozwiązać - mówi Kotala.

  Kontrolerzy wytknęli spółce umowę zawartą z właścicielem "Marysinego Dworu". Czynsz za grunt (3670 m kw.) i budynek (1722 m kw.) to 2367 zł! To nie pokrywa nawet podatku od nieruchomości.
  - Będziemy negocjować te stawki. Musimy jednak wziąć pod uwagę to, że dzierżawca dostał byłą "Brasilianę" w opłakanym stanie. Musiał zainwestować naprawdę duże pieniądze - podkreśla prezes Kotala.

  Kontrolerzy nie zostawili na zarządzie parku suchej nitki także za niemrawe windykowanie długów. Dzierżawca kąpieliska Fala zalegał 150 tys. zł. Nie zapłacił ani złotówki, bo dług się przedawnił. Władze parku nie wystąpiły do sądu.

  Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli ustalili, że najwięcej nieprawidłowości w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie było podczas działania poprzedniego zarządu. Jednak Stowarzyszenie "Tradycja i Wsparcie", które od lat walczy o przywrócenie świetności parku, uważa, że niewiele lepiej jest również i teraz.

  - Wszystko, co w parku robią, to tylko słowa. Zarząd działa na niekorzyść firmy, nie naprawia tego, co zepsuto - mówi Jan Błaut, wiceszef stowarzyszenia. I wylicza niezałatwione sprawy: niszczejącą restaurację Przystań, brak egzekwowania należności od dzierżawców, kurczącą się powierzchnię parku
  Samorząd województwa, któremu park podlega, z wyników parku jest jednak zadowolony. Marcin Michalik, dyrektor gabinetu marszałka i członek rady nadzorczej WPKiW, podkreśla pozytywnie ocenioną przez kontrolerów likwidację kolejki Elki, która w przyszłym roku zostanie zastąpiona przez nowoczesne urządzenia.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy coś się zmieniło w WPKiW?

   realista -obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 19

   Po zmianie Prezesa WPKiW marazm sie pogłebia ,stworzono 9 stnowisk dyrektorkich ,tak to prawda .
   Synekury powstały by czlonkowie PO mieli stanowiska z innych miast np Pan Baran z Bedzina...rozwiń całość

   Po zmianie Prezesa WPKiW marazm sie pogłebia ,stworzono 9 stnowisk dyrektorkich ,tak to prawda .
   Synekury powstały by czlonkowie PO mieli stanowiska z innych miast np Pan Baran z Bedzina ,zapamietajmy te posunięcia przy wyborach do Sejmu ,Interes parku to to czysta demagogia , Park popada dalej w ruine a rzadzacy dziela stanowiska a nie dbałosc o Park,tak dalej nie poewinno być.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Elity" polske w działaniu?

   Ślepy pips (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 41


   Šabrowańe ny ustowo?!

   Zwyk, drugům naturům?

   Přeuogrůmńe wredne!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo

   cichy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 40

   Pani Minorczyk, niesamowity artykuł. Szkoda że tak późno opublikowany. Prosze go wysłac na jakis dziennikarski konkurs

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama