Ważne
  Przedwyborczy sojusz woj. śląskiego i małopolskiego

  Przedwyborczy sojusz woj. śląskiego i małopolskiego

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pierwsza w historii wspólna sesja sejmików województw śląskiego i małopolskiego odbyła się w piątek w siedzibie Zespołu Śląsk w Koszęcinie. Podjęto kilka uchwał, które mają zacieśnić współpracę pomiędzy regionami, ale nie wyszły one poza sferę ogólników
  Mówiono o współpracy w zakresie turystyki, kultury, gospodarki i monitorowania rynku. W przyjętych uchwałach poparto przebudowę dróg: Bielsko-Biała - Kraków, Racibórz - Rybnik - Żory - Pszczyna - Oświęcim - Kraków oraz Olkusz - Kraków i Katowice - Olkusz. Połączone sejmiki z aplauzem odniosły się do starań o modernizację linii kolejowych łączących województwa śląskie i małopolskie m.in. Katowice - Kraków i Żywiec - Sucha Beskidzka - Kraków.


  Czy z tych ustaleń wynika coś konkretnego dla mieszkańców obydwu województw. Niestety, nie. Studenci ze Śląska uczący się w Krakowie nie dowiedzieli się np., czy pociągi zawiozą ich szybciej do akademików, ani czy dzięki porozumieniu możliwe jest zwiększenie liczby połączeń. Z kolei kierowcy na razie mogą jedynie pomarzyć o budowie dwupasmowej drogi pomiędzy Olkuszem a Krakowem, co stworzyłoby alternatywne połączenie dla autostrady A-4.

  Podjęcie ścisłej współpracy międzyregionalnej wynika z zapisów ustawy o samorządzie województwa i najważniejszych dokumentów planistycznych, Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego "Śląskie 2020" oraz Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego.

  Międzywojewódzki sojusz miesiąc przed wyborami był też na rękę radnym. Wpisanie w uchwały ogólników bez sprecyzowanych zasad współpracy może się okazać kartą przetargową w przekonywaniu znacznej części wyborców.

  - To spotkanie nie miało charakteru medialnego czy wyborczego chcieliśmy tylko doprowadzić do nawiązania przyjaźni pomiędzy radnymi z obydwu województw. Śląsk i Małopolska mogą stać się ważnym makroregionem w Polsce, który będzie się rozwijał - przekonywał marszałek Śmigielski.
  Co ciekawe w rzeczywistości w Koszęcinie odbyły się dwie sesje, bo w ustawie o samorządzie terytorialnym nie przewidziano organizacji wspólnych sesji. Dlatego każda uchwała była przegłosowywana dwukrotnie.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przenigdy!

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2


   Jak Ślązak może się bratać z oprawcą, okupantek i polonizatorem?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląsk, Zagłębie i Małopolska razem!

   KRK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Wreszcie zaczęto myśleć logicznie! Przecież mamy do siebie tak blisko że wstydem jest że przez tyle lat tego nie dostrzegano. Górny Śląsk, Zagłębie i Małopolska dzięki współpracy mogą stać się...rozwiń całość

   Wreszcie zaczęto myśleć logicznie! Przecież mamy do siebie tak blisko że wstydem jest że przez tyle lat tego nie dostrzegano. Górny Śląsk, Zagłębie i Małopolska dzięki współpracy mogą stać się najsilniejszym magnesem przyciągającym: nowe inwestycje, wybitnych ludzi, turystów... Polska to nie tylko Warszawa, wysysająca co się da najlepszego z innych regionów!! W Polsce cały czas mamy do czynienia z centralizacją! Województwo Śląskie i Małopolskie - razem - mogą to wreszcie skorygować!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama