Moda na blogi minęła. Jak wygląda ich popularność teraz?

  Moda na blogi minęła. Jak wygląda ich popularność teraz?

  Damian Łukowiak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Moda na blogi minęła. Jak wygląda ich popularność teraz?

  ©ARC DZ

  Prawie każdy internauta pisał swojego bloga, nawet postacie fikcyjne. Kilka lat po szaleństwie na temat internetowych pamiętników, należy się zastanowić - jak to teraz wygląda?
  Moda na blogi minęła. Jak wygląda ich popularność teraz?

  ©ARC DZ

  'Pierwsze witryny zaczęły powstawać w 2000 roku. Moda na blogi rozpoczęła się w 2004 roku, a swą największą popularność przeżywały w latach 2006/2007. Na te lata przypada też największa liczba zakładanych dziennie witryn. Po okresie wzmożonej aktywności nastąpiła stabilizacja i od tamtego czasu utrzymuje się stały poziom zakładalności stron.

  Czytaj blogi naszych dziennikarzy


  Warto dodać, że od jakiegoś czasu obserwujemy trend wykorzystywania blogów jako kanału komunikacji z rynkiem. Powstaje wiele stron, które zakładają specjaliści z różnych branż, na których dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Widoczny jest trend profesjonalizacji blogosfery." - mówi Doroty Szostek-Rejowska odpowiadająca za blogosferę serwisu Onet.pl.

  Podobnie twierdzi Rafał Janik Pełnomocnik zarządu między innymi serwisu Gery.pl. "Blogosfera osiągnęła pewien stan nasycenia i w wielu przestrzeniach "uprofesjonalniła" się. Na przykładzie naszych serwisów mblog.pl i 8log.pl widzimy stały przyrost nowych blogów, ale równocześnie widzimy że wiele witryn nie jest aktualizowanych. Jest to naturalna rotacja i nie dziwi fakt, że niektórzy rezygnują z pisania. Jest to czynność, która wymaga zaangażowania i poświęcenia czasu."

  Coraz więcej internetowych pamiętników zakładają politycy, zarówno Ci z pierwszych stron gazet, jak i Ci, którzy żyją sprawami społeczeństwa na co dzień. "Blog założyłem w 2006 roku" - mówi Adam Warzecha, radny z Katowic. "Polityk powinien pokazywać poprzez internet to, w jaki sposób myśli. Taki blog, daje również bezpośredni kontakt wyborca-polityk."

  Opublikowanie zapisków jest również świetnym narzędziem, pozwalającym na komentowanie wydarzeń i rzeczywistości każdemu internaucie. Jedną z najpopularniejszych blogerek jest Kataryna. Co ona myśli o popularności witryn z felietonami i myślami internautów? "Czytam raptem kilka blogów, od dawna tych samych i trudno mi powiedzieć jak trendy zmieniały się w czasie kilku ostatnich lat" - oznajmiła Kataryna. Co według Kataryny daje nam publikowanie naszych myśli i zapisków? "Chyba to co każda rozmowa - możliwość wymiany opinii i tyle." Kataryna nadal pisze swojego bloga, jest on również nadal popularny.

  Witryny są więc nadal czytane a tak właściwie to, wszystko zależy od ich reklamy. "Wiadomo, że wpływ na liczbę odsłon mają różne czynniki, na przykład to, że ktoś zacytuje w mediach, albo poda linka w jakimś popularnym miejscu."

  Nikt nie wyklucza powrotu mody na blogi. Jednak biorąc pod uwagę to, iż powstaje coraz więcej tak zwanych vlogów w których prowadzący kręci krótkie filmiki z wypowiedziami i to stanowi zawartość tzw. postów, tradycyjne blogi wydają się być coraz bardziej elitarne i mniej atrakcyjne do prowadzenia dla przeciętnego internauty.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak

   iz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 83 / 86

   swietny jest ten blog waszych dziennikarzy: polskapresse.blogspot.com

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama