Sprawdziliśmy: handlarze dopalaczami znikają z naszych ulic

  Sprawdziliśmy: handlarze dopalaczami znikają z naszych ulic

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sprawdziliśmy: handlarze dopalaczami znikają z naszych ulic
  1/2
  przejdź do galerii
  Do poniedziałku inspektorzy sanitarni zamknęli 114 ze 150 punktów sprzedaży dopalaczy w woj. śląskim. Niechlubnym wyjątkiem jest Ruda Śląska, gdzie kilka sklepów z niebezpiecznymi substancjami było w poniedziałek otwartych.
  Jak poinformował Grzegorz Hudzik, wojewódzki inspektor sanitarny, kontrola nadal trwa, a pracownicy sanepidu wraz z policją będą sukcesywnie docierać do kolejnych sprzedawców.
  W Rudzie Śląskiej inspektorzy z policjantami skontrolowali trzynaście sklepów. Wręczyli osiem decyzji głównego inspektora sanitarnego o zamknięciu punktów sprzedaży, w trzech przypadkach właściciele nie przyjęli tych decyzji, dwa sklepy, gdy dotarli do nich kontrolerzy, były zamknięte.


  Przyjęcia decyzji głównego inspektora sanepidu odmówiła Karolina Włodarczyk, właścicielka dwóch rudzkich sklepów z dopalaczami.

  - Decyzja mówi o wycofaniu ze sprzedaży substancji Tajfun i podobnych, ale nikt nie był mi w stanie udzielić informacji, co to znaczy "substancja podobna". Nie ma w moich sklepach substancji zakazanych, to czym handluję jest legalne - twierdzi Karolina Włodarczyk. - Będę się odwoływać nawet do Strasburga. Chyba że zmieni się ustawa, to wtedy będę się musiała dostosować - dodaje.

  - W przypadkach niedostosowania się do decyzji będziemy kierować wnioski o ukaranie - mówi Teresa Golda, szefowa stacji sanitarno-epidemiologicznej w Rudzie Śląskiej.

  W Bytomiu było 9 punktów sprzedających dopalacze. Obecnie wszystkie są nieczynne. Jednak decyzji o zamknięciu nie udało się dostarczyć dwóm właścicielom lokali, którzy mieszkają poza Bytomiem.
  W Mysłowicach skontrolowano trzy punkty sprzedaży dopalaczy. Dwóm zakazano prowadzenia dalszej działalności gospodarczej, a w jednym zakazano handlu dopalaczami. W czwartym mysłowickim punkcie, gdzie jeszcze w czwartek można było nabyć niebezpieczne dla zdrowia substancje, policjanci "pocałowali klamkę".

  Z kolei w Lublińcu jedyny sklep z dopalaczami zamknięto już w sobotę.
  Wszędzie, gdzie dotarli inspektorzy, towar był ewidencjonowany, a po zamknięciu sklepu jego drzwi plombowano.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama