Ważne
  Kwitnie handel pracami dyplomowymi w internecie

  Kwitnie handel pracami dyplomowymi w internecie

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sprzedam pracę licencjacką o terroryzmie, która może posłużyć jako wzór pracy dyplomowej studentom politologii, stosunków międzynarodowych i innych - zachwala jeden z internautów.
  Kwitnie handel pracami dyplomowymi w internecie

  ©Fot. 123RF

  Dodaje, że praca została obroniona na początku lipca, na +4 w uczelni, która nie korzysta z programu antyplagiatowego.

  500 złotych kosztuje w internecie gotowa praca magisterska
  Bezkarny handel pracami licencjackimi i magisterskimi kwitnie od lat. Szacuje się, że od 20 do 30 proc. prac dyplomowych zostało po prostu kupionych w internecie (w 2009 roku było w Polsce 3,6 mln studentów). Wirtualnych sprzedawców są dziesiątki tysięcy, dlatego ceny transakcji spadają. Pracę licencjacką można już kupić za 300 zł, napisanie jej od nowa kosztuje ok. 1000 zł, ale zamawiający nie ma gwarancji, czy produkt nie był już w obrocie.


  Wykrycie plagiatu jest bardzo trudne. Ogłoszeniodawcy są anonimowi, i - albo tylko ogólnie zarysowują temat pracy, albo całkowicie go zmieniają. W Polsce nie funkcjonuje nadal centralna baza danych, z której korzystałyby wszystkie uczelnie.

  Państwowa Komisja Akredytacyjna zaleca, by na seminariach magisterskich było najwyżej 10-12 studentów, a nie jak zdarzało się do tej pory nawet... kilkaset osób.

  - W małych grupach profesor jest w stanie śledzić postępy studentów w pisaniu pracy, może je na bieżąco sprawdzać. Przy kilkuset studentach nie jest to możliwe - mówi prof. Dariusz Rott z Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

  Jednak coraz więcej uczelni, w tym Politechnika Śląska, zapowiada kupno systemu wykrywającego oszustów. Portal plagiat.pl współpracuje ze 118 uczelniami. Natomiast Uniwersytet Śląski zobowiązują studenta do podpisywania oświadczenia, że praca dyplomowa jest jego autorskim dziełem.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama