Ile lat muszą się uczyć lekarze?

  Ile lat muszą się uczyć lekarze?

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W województwie śląskim pracuje ponad 10 tys. lekarzy

  W województwie śląskim pracuje ponad 10 tys. lekarzy ©Fot. 123RF

  Likwidacja rocznego stażu po studiach i Lekarskiego Egzaminu Praktycznego oraz skomasowanie nauki tak, by najważniejsze egzaminy końcowe zdać na piątym roku studiów - to nowe propozycje Ministerstwa Zdrowia.
  W województwie śląskim pracuje ponad 10 tys. lekarzy

  W województwie śląskim pracuje ponad 10 tys. lekarzy ©Fot. 123RF

  Mają być sposobem na brak lekarzy i oszczędności. To gra o 163 mln złotych. - Nie odrzucam tej koncepcji, ale pytam, skąd wziąć środki na jej realizację - mówi prof. Ewa Małecka-Tendera, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. - Przecież nowe zasady oznaczają konieczność dzielenia studentów na mniejsze grupy, a więc automatycznie opłacenie większej liczby lekarzy prowadzących tzw. praktyki kliniczne.


  Prof. Małecka-Tendera dodaje, że dotacja dla uczelni pozostaje na tym samym poziomie, choć liczba studentów rośnie. W tym roku SUM ma ich o 1,5 tys. więcej niż w ubiegłym roku przy ogólnej liczbie 9,5 tys. studiujących.

  Dziś w sprawie propozycji w Ministerstwie Zdrowia mają spotkać się rektorzy uczelni medycznych, a w czwartek w Białymstoku zająć oficjalne stanowisko. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, będzie ono krytyczne. Przeciwko skróceniu czasu studiów lekarskich protestują też związkowcy.

  - Oszczędności państwa z powodu likwidacji stażu są tak znikome, że szkoda podejmować o tym dyskusję. Przyspieszenie kształcenia lekarzy przyniesie jedynie doraźny efekt w pierwszym roku i nie może stanowić rozsądnego argumentu za likwidacją stażu - uważa Krzysztof Bukiel, szef OZZL.

  Kto nas leczy?  Na jednego lekarza przypada 455 mieszkańców województwa śląskiego, a na dentystę 3209 pacjentów. Leczą nas jednak coraz starsi specjaliści, a młodzi lekarze mają problemy nie tylko z wyborem wymarzonej specjalizacji, ale i ze zdaniem egzaminu specjalizacyjnego.

  W śląskich szpitalach brakuje 20 proc. anestezjologów. Dramatycznie przedstawiają się też statystyki dotyczące pediatrii - średnia wieku lekarzy tej specjalności wynosi 58 lat. Jest za mało radiologów i kardiochirurgów. Tymczasem przeciętny mieszkaniec Śląska żyje krócej niż mieszkańcy innych regionów i to co najmniej o cztery lata. Pokonują go przede wszystkim choroby krążenia i nowotwory oraz coraz częściej gruźlica.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo