Jak zapłacić mandat w euro?

  Jak zapłacić mandat w euro?

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jak zapłacić mandat w euro?

  ©Anna Polewiak

  Tego sierpniowego poranka Piotr Nowok z Pszczyny jechał koło Essen w Niemczech.
  Jak zapłacić mandat w euro?

  ©Anna Polewiak

  - Było pusto, cicho i spokojnie, więc trochę przekroczyłem dozwoloną prędkość. Nie było tego dużo, może jechałem szybciej o 5-10 kilometrów na godzinę niż zezwalały znaki - zarzeka się nasz Czytelnik.

  Czytaj więcej porad prawnych w serwisie Nasze sprawy

  Wpadł jednak w oko lokalnej kamerze radaru. Niemiecka policja zadziałała szybko. Polska policja podała jej dane właściciela samochodu i mandat sprawnie trafił do Pszczyny.


  - Widnieje na nim kwota 15 euro. Jestem klientem ING Banku Śląskiego, więc się tam udałem - mówi Piotr Nowok z Pszczyny. - Lecz okazało się, że choć żyjemy w Unii Europejskiej, a bank ten ma unijnego, bo holenderskiego właściciela, nie jestem w stanie wpłacić tam 15 euro na podane przez Niemców konto - oburza się Czytelnik. - Mógłbym to załatwić od ręki, w Niemczech, bo tam również mam konto, ale chodzi mi o zasadę. Oba kraje porozumiały się, jak namierzyć kierowcę przekraczającego prędkość, ale nie dogadały się, jak mam zapłacić przysłany do Polski mandat w euro?! - nie ustępuje pan Piotr.

  Miłosz Gromski z ING Banku Śląskiego potwierdza, że faktycznie - mieszkaniec Pszczyny ma problem.

  Taki mianowicie, że w ING Banku Śląskim ma tylko konto oszczędnościowe, a nie pomocny w tym przypadku rachunek bieżący. Czy może przyjść zatem z gotówką, by dokonać przelewu?

  Niestety - nic z tego. Choć bank ten przyjmuje wpłaty na wskazane konto, to jedynie w złotówkach. Jest to niemożliwe w przypadku waluty. I to w czasach, gdy w supermarkecie można płacić euro nawet za pietruszkę!

  ING BSK tłumaczy, że zrezygnował z takiej usługi ze względu na małe zainteresowanie i wysokie koszty, jakie klient musiałby ponosić. Proponuje jednak wyjście: założenie konta.

  - Nie będę zakładał konta i ponosił kosztów jego utrzymania, żeby przelać do Niemiec 15 euro! - zarzeka się Piotr Nowok. - Poradzono mi zatem, żebym przelał pieniądze przez internet. Mam więc kupić komputer za kilka tysięcy złotych, żeby wpłacić 15 euro? A z drugiej strony - boję się, że jak pojadę do Niemiec, to przy byle okazji policja może mnie zatrzymać jako dłużnika do wyjaśnienia sprawy.

  WAŻNE  Mandat z zagranicy nie musi obrastać odsetkami i skończyć się wizytą windykatorów. Podpowiadamy, jak uwolnić się od takiego długu w nieskomplikowany sposób.

  Należy poszukać banku, który nie żąda posiadania konta, by przelać kwotę w walucie za granicę. Może to być np. państwowy PKO BP.
  Można poprosić znajomych, którzy są posiadaczami komputera, internetu i e-konta o przysługę i oddać im równowartość mandatu wraz z opłatami bankowymi.

  Pieniądze za granicę przekazują placówki Western Union - często mają one siedzibę w oddziałach banków. Wystarczy to sprawdzić.
  Niestety, trzeba się liczyć z tym, że opłaty mogą sięgnąć - w zależności od kwo-ty - nawet kilkuset złotych.

  Zlecając przelew zagraniczny w banku, należy podać numer rachunku odbiorcy w tzw. standardzie IBAN (działa w krajach unijnych) oraz kod SWIFT (BIC) banku odbiorcy. Dzięki temu obniżymy lub wyeliminujemy koszty banków pośredniczących w takiej transakcji.

  Polecenia wypłaty za granicę są realizowane przez banki z datą waluty SPOT (dwudniowa data waluty). Oznacza to, że przelew zagraniczny złożony w środę do godz. 13, zostanie faktycznie wysłany w piątek. Przelew złożony w środę po godzinie 13, będzie wysłany dopiero w sobotę lub poniedziałek.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brak słów ty Cioto

   Wyjebane (gość)

   Zgłoś

   A ty brak słów na chuj obrazasz pedale jebany? Takie komentarze to starej swojej dawaj śmieciu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brak słów

   LoupGarou (gość)

   Zgłoś / 4 / 1

   "Mam więc kupić komputer za kilka tysięcy złotych, żeby wpłacić 15 euro?"

   Nie mogę zapłacić bo to, bo tamto. Jak jesteś głąb to masz problem. Mamy XXIw , są kafejki internetowe i nikomu nie...rozwiń całość

   "Mam więc kupić komputer za kilka tysięcy złotych, żeby wpłacić 15 euro?"

   Nie mogę zapłacić bo to, bo tamto. Jak jesteś głąb to masz problem. Mamy XXIw , są kafejki internetowe i nikomu nie wmówisz, że nie da się. W ING są też komputery dla klientów.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mandat w euro

   aseret24 (gość)

   Zgłoś / 2 / 1

   Nie bądź taki mądry :(
   Ja mam konto internetowe w mBanku i nie mogę
   płacić w euro


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Załóź

   Krrezz (gość)

   Zgłoś

   Załóź konto walutowe ....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gosc

   gosciegoscie (gość)

   Zgłoś

   chyba cie poiebauo

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama