Ekspert podpowiada: Renta a choroba zawodowa

Ekspert podpowiada: Renta a choroba zawodowa

JJ

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Beata Kopczyńska, rzeczniczka Oddziału ZUS w Rybniku
Mój mąż jest emerytowanym górnikiem. Stwierdzono u niego chorobę wibracyjną (25 proc. stałego uszczerbku na zdrowiu). Z tego tytułu o-trzymał z ZUS-u jednorazowe odszkodowanie. Pracownik ZUS-u poinformował męża, że może się ubiegać o
rentę. Czy to prawda? Jak się oblicza taką rentę?
Bogumiła


Renta z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby zawodowej przysługuje ubezpieczonemu w przypadku stwierdzenia przez lekarza o-rzecznika ZUS-u stopnia niezdolności do pracy związanego z chorobą zawodową.
Renta przysługuje w wysokości:
- 24 proc. kwoty bazowej
- 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
- 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładowych z uwzględnieniem pe-łnych miesięcy.
Przy ustalaniu wysokości ren-ty z tytułu niezdolności do
pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, wprowadzono zasadę, że nie może być niższa aniżeli:
- 60 proc. podstawy wymiary dla osoby częściowo niezdolnej do pracy
- 80 proc. podstawy wymiaru dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy.
Gwarancja ta nie ma jednak zastosowania w przypadkach, gdy do obliczenia świadczenia zostanie przyjęty wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wyższy niż 250 proc.
Obliczając podstawę wymiaru tej renty stosuje się przepisy art. 15 lub art.21 ustawy emerytalnej. Oznacza to, że wyliczenie renty z tytułu choroby zawodowej może uwzględnić podstawę wymiaru dotychczas pobieranej emerytury lub zostać obliczona na nowo w o-parciu o przedłożone choroby zarobkowe. Postępowanie w sprawie świadczeń wszczyna się na wniosek ubezpieczonego. Więcej na www.zus.pl JJ


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo