Co przez rok zmieniło się w Katowicach?

  Co przez rok zmieniło się w Katowicach?

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kwiaciarki na rynku mają nowe parasole

  Kwiaciarki na rynku mają nowe parasole ©Fot. Marzena Bugała

  Rewolucja na rynku! Kwiaciarki mają nowe parasole, reklamujące naszą walkę o tytuł ESK 2016
  Kwiaciarki na rynku mają nowe parasole

  Kwiaciarki na rynku mają nowe parasole ©Fot. Marzena Bugała

  Przebudowa rynku, al. Korfantego, modernizacja dworca, połączenia drogowe między centrum a południowymi dzielnicami - to najbardziej oczekiwane inwestycje w mieście. W ich temacie w ciągu ostatniego roku nic się nie zmieniło.

  Choć dzieje się sporo. Na drogach wykonano mniejsze i większe remonty za kilkadziesiąt milionów złotych (m.in. zmodernizowano ul. Bagienną). Dobiega końca remont placu Wyzwolenia w Nikiszowcu - osiedle robotnicze jest jedną z największych atrakcji turystycznych Katowic.
  Lada moment Urząd Stanu Cywilnego przeprowadzi się do odnowionego pałacu Goldsteinów przy pl. Wolności. A Muzeum Historii Katowic ma już prawie gotową swoją filię w starym maglu przy ul. Rymarskiej. Oddane do użytku jest nowoczesne kąpielisko Bugla, zakończyła się też modernizacja stawu kąpielowego w Dolinie Trzech Stawów. Powstały też dwa nowe biurowce przy ul. Francuskiej i Chorzowskiej.

  Wyremontowano kilkadziesiąt placów zabaw i boisk sportowych. Ulicę Bankową zamieniono w deptak studencki, obok wyrasta Centrum Informacji Naukowej i Akademickiej - multimedialna biblioteka Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego. Ożyła też, wyremontowana dwa lata temu ulica Mariacka, trwa przebudowa ul. Tylnej Mariackiej oraz Mielęckiego. Ta ostatnia też ma być deptakiem.
  Jednak wielkich inwestycji, z listy tych obiecywanych od lat, które mają zmienić oblicze Katowic, nadal brak.
  Przebudowa rynku, choć już ogłaszana i konsultowana, nadal nie ruszyła i jest w fazie projektowania. Projekty mają być gotowe na początku 2011 r. i w przyszłym roku ma ruszać przebudowa - czyli rynek, bardziej niż dziś elegancki, będzie placem, ale nadal poprzecinanym torami, a al. Korfantego główną arterią komunikacyjną miasta, tyle że odnowioną. Na to wszystko trzeba poczekać.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A to bylo w 2005 roku

   ???? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   artykul z 2005 roku, co obiecywal Uszok. Musimy go z tego rozliczyc. Wtedy tez mowil, ze budowa rynku ruszy w nastepnym roku!

   http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,61085,2622985.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co przez rok zmieniło się w Katowicach?

   katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   W tym roku przybył nam przed dworcem na ul. 3-go maja nowy wielki bazar,gzie już handlują nawet kartoflami.ŻENADA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeden rok w Katowicach

   Cap 2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Co przez rok zmienilo sie w Katowicach? Niby nie zmienilo sie wiele, ale jednak. Czego mozna oczekiwac w miescie, ktore liczy mniej niz 300.000 mieszkancow. Jednak gdyby co roku powstawaly takie...rozwiń całość

   Co przez rok zmienilo sie w Katowicach? Niby nie zmienilo sie wiele, ale jednak. Czego mozna oczekiwac w miescie, ktore liczy mniej niz 300.000 mieszkancow. Jednak gdyby co roku powstawaly takie dwa biurowce jak na ul.Chorzowskiej i Francuskiej to byloby bardzo dobrze. Do tego wielosc srednich i malych inwestycji. Jest niezle, ale mogloby byc lepiej.
   Przebudowa dworca kolejowego miala ruszyc, ale nie ruszyla. Moznaby "podziekowac" za to zsfrustrowanym architektom z Katowickiego SARP-u. Wiele ludzi rodem z Katowic mieszka w Niemczech i wie gdzie lezy Stuttgart. W Stuttgarcie tez jest planowana przebudowa dworca kolejowego i okolicy - inwestycja o planowanej wartosci kilka miliardow Euro. W tymze Stuttgarcie przeciwnicy przebudowy dworca zorganizowali demonstracje liczaca ponad 50 tysiecy uczestnikow. Demonatracje odbyla sie na pobliskich terenach zielonych. Doszlo do walk z udzialem policji w wyniku ktorych obrazenia ciala doznalo kilkuset demonstrantow i kilkunastu policjantow. Pierwszy raz od 40 lat doszlo w Niemczech do uzycia armatek wodnych i substancji gazowych przeciw demonstrantom. Pomimo takich protestow inwestycja bedzie realizowana: "...Zawsze sie znajdzie grupa ludzi, ktora mysli tylko o dniu dzisiejszym, ale juz nie o przyszlych generacjach". W porownaniu do walk w Stuttgarcie protesty w Katowicach sa raczej skromne, ale jesli Neinver ma jakis problem z finansowaniem przebudowy dworca, to przestoj bedzie tlumaczyl "protestami".
   Katowice i cala aglomeracja, przegrywaja na rozdrobnieniu. Zamiast jednego miasta, jest kilkanascie rozdrobnionych tworow miejsko-gminnych. Efekt taki, ze Katowic nie widac na mapie Europy.
   Uwazam, ze jednym z najwiekszych problemow Katowic i aglomeracji katowickiej jest owo rozdrobnienie administracyjne i brak koncentracji srodkow na finansowanie wielkich inwestycji.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama