Lekarz wypisał receptę z błędem? To twoja wina! PROTEST

  Lekarz wypisał receptę z błędem? To twoja wina! PROTEST

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Recepty

  Recepty ©ARC DZ

  Mimo obietnic Ministerstwo Zdrowia nie zmieniło w przygotowanej ustawie refundacyjnej przepisów dotyczących recept. Pacjent będzie nadal odpowiadał za wystawianie druków z błędami.
  Recepty

  Recepty ©ARC DZ

  Skutki? Katowiczanka chce zrealizować receptę na insulinę. Aptekarz odkrywa na formularzu błąd. Musi odesłać chorą po prawidłowo wystawiony druk albo zrealizować receptę za 100 proc. ceny, czyli za 250 zł, a nie za 6,40 zł. Pacjentka zapłaci za błąd lekarza.

  - To łamie prawa pacjenta do otrzymania leku refundowanego - oburza się dr Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.


  Śląska Izba Aptekarska na początku zorganizowała akcję wśród pacjentów. Polegała na zbieraniu błędnych recept i przesyłaniu ich do Ministerstwa Zdrowia.

  Dr Piechula napisał ostatnio protest do minister zdrowia Ewy Kopacz i czeka na reakcję. Przeczytaj pełny tekst protestu - kliknij w zakładkę PLIKI.

  - Pacjenci przychodzący do aptek po leki to najczęściej osoby schorowane, mające problemy z poruszaniem się, które już wcześniej długo czekały na wizytę u lekarza i nastały się w kolejce przed gabinetem - twierdzi dr Piechula. - Ale aptekarz, który zrealizuje receptę z błędem, ponosi konsekwencje finansowe, bo Narodowy Fundusz Zdrowia podczas kontroli właśnie z aptek ściąga pieniądze.

  Aptekarze chcą do ustawy wprowadzić zapis o nałożeniu na apteki obowiązku realizacji recepty niezależnie od administracyjnej poprawności jej wystawienia.

  - Bo to lekarz, a nie pacjent powinien zabiegać o poprawę źle wystawionej recepty - mówi dr Piechula. - Resort zdrowia chce jednak, by kontrolować apteki, a nie lekarzy.

  Jeżeli protest nie przyniesie skutku, aptekarze chcą symbolicznymi receptami zasypać premiera Donalda Tuska. Rok temu Śląska Izba Aptekarska taką nietypową korespondencję wysłała do minister zdrowia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama