Lekarka skazana za śmierć pacjenta pracuje nadal

  Lekarka skazana za śmierć pacjenta pracuje nadal

  BM

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Lekarka skazana za śmierć pacjenta pracuje nadal

  ©Piotr Krzyżanowski

  Lekarka Dorota B. z Częstochowy została skazana za to, że nawet nie próbowała pomóc nieprzytomnemu pacjentowi.
  Lekarka skazana za śmierć pacjenta pracuje nadal

  ©Piotr Krzyżanowski

  Częstochowski sąd nakazał podanie do publicznej wiadomości wyroku skazującego lekarkę. To pierwszy taki werdykt w Polsce. Za błąd w sztuce lekarskiej z Dorotą B. odpowiadało jeszcze dwóch lekarzy - Aleksander K. i Małgorzata P., ale odwołali się oni od wyroku, który w przypadku Doroty B. już się uprawomocnił. Proces trwał 6 lat.

  - Dorota B. została skazana na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata, grzywnę oraz opublikowanie wyroku - wyjaśnia Bogusław Zając, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego.

  W 2004 roku pijanego i nieprzytomnego Tadeusza K. zabrało z domu pogotowie ratunkowe. Lekarz Aleksander K. zbadał mężczyznę i odesłał go do izby wytrzeźwień.

  Dyżurująca tam lekarka Małgorzata P. umieściła nieprzytomnego Tadeusza K. w izolatce. Przez kilka godzin leżał przywiązany do łóżka pasami. Kiedy lekarka zorientowała się, że pacjent jest nadal nieprzytomny odesłała go do szpitala miejskiego przy ulicy Bony.

  Dyżurująca w izbie przyjęć Dorota B. uznała, że K. jest pijany i odesłała go do szpitala przy ul. Bialskiej, gdzie ciągle nieprzytomny mężczyzna trafił na oddział intensywnej opieki medycznej. Rezonans wykazał, że miał krwiaka mózgu, który powstał na skutek pobicia. Tadeusz K. zmarł.

  - Sędzia orzekł podanie wyroku do publicznej wiadomości ze względów prewencyjnych - dodaje sędzia Zając. - Lekarze uznali, że pacjent by pijany i nie próbowali mu pomóc. Gdyby zrobili coś więcej, mężczyzna miałby większe szanse na przeżycie. Nie dołożyli większych starań, aby ustalić co się z nim dzieje.

  Dorota B. pracuje w jednym z częstochowskich szpitali. - Jest na urlopie - usłyszeliśmy na oddziale onkologicznym WSzS.

  Okręgowa Izba Lekarska w Częstochowie nie podjęła żadnych kroków w sprawie lekarki. Według jej przedstawicieli z wyrokiem sądu się nie dyskutuje.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama