Szopienice potrafią się bawić. Wielki festyn w dzielnicy

  Szopienice potrafią się bawić. Wielki festyn w dzielnicy

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na nartach i na trawie da się jeździć - byle w dobrej parze

  Na nartach i na trawie da się jeździć - byle w dobrej parze ©Marzena Bugała

  Nastolatki z Szopienic wraz z dziećmi z szopienickiego Domu Środowiskowego Ekipa oraz gimnazjum nr 13 pokazały, że z szopienickiego marazmu da się wyjść. Namalowały wielki mural na garażach przy ul. Brynickiej.
  Na nartach i na trawie da się jeździć - byle w dobrej parze

  Na nartach i na trawie da się jeździć - byle w dobrej parze ©Marzena Bugała

  Kazimierz Kutz, malarz Paweł Wróbel , biskup Piotr Libera albo sztangista Czesław Białas, medalista mistrzostw świata i Europy - są z Szopienic. O tej katowickiej dzielnicy przeczytamy też w internetowej Encyklopedii humoru - że mieszkają tu sami pseudokibice, więc wystarczy przyjść tu w czymkolwiek z emblematem GKS-u, a po pięciu minutach ilość naszych zębów zmaleje o połowę.

  - To wrzucanie wszystkich do jednego worka. Chcemy pokazać, że my chcemy coś zrobić i robimy - opowiada 19-letnia Agnieszka.

  Jest wolontariuszką Programu Centrum Aktywności Lokalnej uruchomionego w dzielnicy przez katowicki MOPS. W sobotę nastolatki wraz z dziećmi z szopienickiego Domu Środowiskowego Ekipa oraz gimnazjum nr 13 po raz kolejny pokazały, że z szopienickiego marazmu da się wyjść. Dzieciaki malowały wielki mural na garażach przy ul. Brynickiej.

  - Temat wybrały w demokratycznym głosowaniu. Padło na Kosmos - tłumaczy Agnieszka Czerwińska, animator lokalny PCAL.

  Były też inne propozycje: piąta pora roku, wymarzone życie, mandale, zachmurzenie. Wygrał kosmos. I tak na garażowej ścianie, na której wcześniej kibice Ruchu Chorzów i GKS-u Katowice wypisywali, co myślą o sobie nawzajem, powstał bajkowy malunek. Są gwiazdy, słońce, kosmita, kosmiczny statek, kosmiczne drzewo, kosmiczne bloki.

  Z kosmicznego tematu wyłamali się tylko chłopcy z Gimnazjum nr 13. Namalowali na ścianie postacie z kreskówki South Park i bloki, a całość opatrzyli wielkim podpisem szkoły.

  - Jest fajnie - skomentował zabawę 15-letni Sylwek. A wystarczyło 20 litrów farby, pięć pigmentów i 22 puszki kolorowych sprayów. Kolegów przy pracy fotografowała 17-letnia Karina, wolontariuszka w PCAL. - Mamy sporo zajęć, organizujemy kawę na Krakowskiej dla panów z noclegowni albo zabawy dla dzieci z biednych rodzin. Malowaliśmy już drzwi na basen w szkole i ścianę dla MOPS-u - opowiada.

  Co nastolatki robiły w Szopienicach, kiedy nie było PCAL-u? - Tu nie ma co robić - ocenia 19-letni Łukasz. - Nuda, zbieraliśmy się ekipą i chodziło się po dzielnicy - dodaje Karina. Teraz dziewczyna cały dzień ma zajęty: wolontariat i szkoła, bo dostała się do technikum w Zespole Szkół Zawodowych w Szopienicach, nauki jest sporo, bo chciałaby w przyszłości startować na studia.

  Ale z Szopienic niełatwo się wyrwać. Idzie się tu do szkoły, potem gimnazjum i szopienickiej zawodówki, kiedyś była jeszcze robota w szopienickiej hucie. A o Szopienicach, jak opowiadają mieszkańcy nawet Bóg zapomniał. Bieda miesza się tu z nędzą. Wokół zaniedbane familoki z czerwonej cegły i sypiące się kamienice. Szaro, brudno i beznadziejnie.

  Chyba, że przychodzi święto dzielnicy albo impreza Pieczone Kartofle. Kartoflana impreza także odbywała się w sobotę, zresztą nieopodal ozdabianych garaży, na boisku Gimnazjum nr 13. Zabawy dla mieszkańców, jak ta sobotnia organizowane przez PCAL i MOPS, mają wyciągnąć dzieci z ponurych, często patologicznych domów, a jeśli się da, to wyciągnąć i całe rodziny. Na szkolnym boisku spotykają się sąsiedzi, jest muzyka w tle, konkursy i zawody sportowe, na finał grill. Niby nic, ale ludzie bawią się znakomicie.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szopienice...

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Brawo, a stan "zajechania" Szopienic zawdzieczamy wysiłkowi Zagłębiaków z Sosnowca i przyłączeniu samodzielnego zawsze miasta do Katowic. A i oszczepnik Reinhold Sidlo pochodził z Szopienic, a i...rozwiń całość

   Brawo, a stan "zajechania" Szopienic zawdzieczamy wysiłkowi Zagłębiaków z Sosnowca i przyłączeniu samodzielnego zawsze miasta do Katowic. A i oszczepnik Reinhold Sidlo pochodził z Szopienic, a i paru więcejzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szopienice...

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   Brawo, a stan "zajechania" Szopienic zawdzieczamy wysiłkowi Zagłębiaków z Sosnowca i przyłączeniu samodzielnego zawsze miasta do Katowic

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama