Jak reklamować brak dostawy prądu

  Jak reklamować brak dostawy prądu

  BS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy północnej części województwa śląskiego, doświadczeni w czasie ostatniej zimy (szadź zrywała sieć energetyczną), nie doczekali się odszkodowań. Dziś wielu odbiorców prądu z Zawiercia, Kroczyc, Janowa, Myszkowa, Olkusza i innych miejscowości chciałoby zmienić sprzedawcę energii elektrycznej. Ale to trudna i żmudna procedura. Jak właściwie można to robić?
  Poszkodowani Czytelnicy

  Małgorzata Cieloch, rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
  Konieczne jest uregulowanie kwestii związanych z reklamacją. Należy m.in. przyjąć zasadę obowiązującą w innych dziedzinach życia - nierozpatrzenie reklamacji we wskazanym terminie oznacza uznanie jej za uzasadnioną. Obecnie zakład energetyczny jest na uprzywilejowanej pozycji, a możliwość dochodzenia roszczenia przez poszkodowanego konsumenta utrudniona. Warto pamiętać, że przy Urzędzie Regulacji Energetyki działa rzecznik odbiorców paliw i energii, który udziela pomocy konsumentom w sporach z przedsiębiorstwami energetycznymi w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.
  Konsumenci mogą zmieniać sprzedawców prądu już od 2007 r. Do tej pory zrobiło to niewielu - około 1.200 osób prywatnych. Z badań wynika, że 89 proc. Polaków nie wie, jak zmienić sprzedawcę prą-du. Niestety, najnowsza nowelizacja prawa energetycznego, która uprościła procedury zmiany dostawcy, nie jest wy-starczająca. Istotnymi zmianami ułatwiającymi tę procedurę powinny być działania zwiększające wiedzę na temat przysługujących praw oraz ułatwiające porównanie ofert dostępnych na rynku. Ta ostatnia propozycja możliwa jest m.in. dzięki wprowadzeniu rzetelnych kalkulatorów porównujących ceny oferowane przez sprzedawców energii elektrycznej działających na terenie różnych operatorów systemów dystrybucyjnych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama